U mbajtën garat e Raundit Kombëtar të Olimpiadës së Ekonomiksit në Maqedoninë e Veriut

May 12, 2024, 10:05

Raundi Kombëtar i Olimpiadës së Ekonomiksit në Maqedoninë e Veriut, i mbajtur në Tetovë, i cili u organizua nga Instituti Alternativa Liberale dhe Iniciativa e Bazave Ekonomike nga SHBA në bashkëpunim me Universitetin e Evropës Juglindore, shënoi një festë të garimit akademik dhe mendjemprehtësisë ekonomike.

Ngjarja mblodhi së në një vend 50 nxënësit më të mirë që dolën fitimtarë nga raundet rajonale nëpër qytete të ndryshme duke përfshirë Kumanovën, Shkupin, Tetovën, Gostivarin, Strugën, Dibrën dhe Kërçovën. Konkursi testoi jo vetëm njohuritë e tyre teorike, por edhe kuptimin praktik të parimeve ekonomike.

Fjalimet EconlitX e pasuruan ngjarjen me njohuri nga mysafirë të shquar nga Maqedonia e Veriut dhe Kosova, duke nxitur një shkëmbim të idesh dhe perspektiva. Paneli i diskutimit i cili ishte i përbërë nga përfaqësues nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore dhe sektori i biznesit u ofroi nxënësve njohuri të vlefshme të botës reale.

Ngjarja filloi me një fjalim mikëpritës nga rektori i Universitetit të Evropës Juglindore, Akademik Abdylmenaf Bexheti, duke theksuar rëndësinë e garave të tilla në rritjen e talenteve të nxënësve të shkollave të mesme dhe përgatitjen e tyre për sfidat e ardhshme.

Pika kulmore e ngjarjes ishte njohja e ekselencës. Tre nxënësit më të mirë nga secili prej pesë raundeve rajonale u shpërblyen me shpërblime të theksuara, si laptopë, tabletë dhe orë inteligjente. Gjithashtu, pas garimit me shkrim dhe gojor u shpallën edhe pesë fituesit e garave kombëtare dhe atë: Alban Ballaki nga Kolegji Jahja Kemal Strugë, Ariton Ajdini nga Gjimnazi “Zef Lush Marku” Shkup, Leonita Malisheviq nga Gjimnazi “Drita” Kërçovë, Luka Filipovski nga Kolegji Jahja Kemal Strugë dhe Veton Sopa nga Gjimnazi Matematikë-Informatikë Shkup. Këtyre nxënësve iu nda edhe një bursë mujore për vitin shkollor 2024/25, si dhe garuesi me më shumë pikë fitoi bursë prestigjioze nga Universiteti i Evropës Juglindore për studime në Fakultetin e Biznesit dhe Ekonomisë. Për më tepër, pesë nxënësit më të mirë do të përfaqësojnë Maqedoninë e Veriut në Olimpiadën Ndërkombëtare të Ekonomiksit në Athinë këtë shtator.

Në shenjë vlerësimi, dy koordinatorët shkollor më të dalluar u vlerësuan për kontributin e tyre të jashtëzakonshëm. Sara Muça Mustafa nga shkolla e mesme Arseni Jovkov në Shkup mori çmimin për koordinator më të mirë të raundit shkollor, pasi udhëhoqi një grup mbresëlënës prej 165 nxënësish nëpër fazat paraprake të Olimpiadës. Abil Idriti nga Shkolla e Mesme Ekonomike Gostivar u vlerësua si koordinator më i mirë i Olimpiadës, i vlerësuar për përkushtimin e tij të palëkundur dhe përpjekjet e palodhura në nivel shkollor, rajonal dhe kombëtar.

Orhan Ceka, Drejtor Ekzekutiv i Institutit Alternativa Liberale, theksoi partneritetin e paçmuar me Universitetin e Evropës Juglindore dhe sektorin e biznesit në vend, kontributet bujare të të cilëve lehtësuan dhënien e shpërblimeve dhe dhuratave të shumta për nxënësit pjesëmarrës. Ai nënvizoi se ndërsa Olimpiada nxit një frymë konkurruese, ajo përfaqëson vetëm një pjesë të përpjekjeve më të gjera të ndërmarra nga Instituti dhe partnerët e tij për të adresuar edukimin ekonomik dhe financiar brenda vendit.

Me një përzierje të garimit rigoroz, ligjërimit motivues dhe njohjes së talentit dhe mentorimit, ngjarja shërbeu si një frymëzim për nxënësit dhe edukatorët aspirues.

Në Olimpiadën e mbajtur në vitin 2024 morën pjesë 35 shkolla të mesme në 7 qytete të Maqedonisë së Veriut, me 1275 nxënës që morën pjesë në raundin shkollor.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA