Mediumi argjentinas tregon se si do dukej tani një ekip futbolli jugosllav

Gjatë gjithë historisë së Kupave të Botës, Jugosllavia ishte gjithmonë në qendër të vëmendjes. Me talente të mëdha, skuadra ballkanike garoi me këtë emër deri në Kupën e Botës 1990 në Itali , një turne në të cilin ata u ndeshën me Kombëtaren Argjentinase të Diego Maradonës dhe përfunduan në vendin e pestë. Më vonë, një luftë civile përfundoi me ndarjen e vendit dhe lindjen e kombeve që sot konkurrojnë veçmas: Serbia, Kroacia, Bosnje-Hercegovina, Sllovenia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Kosova.

Pak ditë para fillimit të Kupës së Botës Katar 2022 , vetëm Serbia dhe Kroacia po përgatiten të marrin pjesë në Kupën e Botës.

Megjithatë, mediumi argjentinas, Index HR, ka hartuar një listë të lojtarëve nga vendet e ish-Jugosllavisë, në atë se si do të dukej formacioni tani, pak ditë para fillimit të Kupës Botërore Katar 2022, nëse Jugosllavia do ekzistone ende, transmeton Klankosova.tv.

Nga Kosova, i vetmi i vlerësuar për paraqitje është Amir Rrahmani.

Jan Oblak, garancia për grupin e portierëve
Kur bëhet fjalë për duar të sigurta, slloveni Jan Oblak shfaqet në krye të çdo liste . Portieri i Atletico de Madrid është një nga më të mirët në pozicionin e tij, por ekipi i tij nuk arriti të kualifikohej në Kupën e Botës.

Boshnjaku Samir Handanoviq , portieri i Interit , me siguri do të ishte shoqëruesi i tij, ndërsa për vendin e tretë në listë do të debatonin serbët Pedrag Rajkoviq (Mallorca) dhe Marko Dmitroviq (Sevilla), boshnjaku Asmir Begoviq (Everton) dhe maqedonasi Stole Dimitrievski (Rayo Vallecano).

Stefan Saviq, Josko Gvardiol dhe Sime Vrsaljko: soliditet i pastër në mbrojtje

Nëse diçka i ka karakterizuar mbrojtësit ballkanikë, ka qenë qëndrueshmëria e tyre e fortë. Pa dyshim, shtyllat e mbrojtjes së një skuadre hipotetike jugosllave do të ishin dy qendërmbrojtësit e saj: Stefan Savici me përvojë dhe i riu dhe i talentuari Josko Gvardiol . Në krahun e malazezit dhe atij kroat do të shfaqeshin kroati Sime Vrsaljko dhe boshnjaku Sead Kolasinac.

Në stol do të prisnin serbët Nikola Milenkoviq (Fiorentina) dhe Nikola Maksimoviq, kroati Dejan Lovren (Zenit), malazezi Adam Marusiq (Lazio), maqedonasi Ezgjan Alioski (Fenerbahçe) dhe kosovari Amir Rrahmani (Napoli).

Luka Modriq, pronari i mesfushës
Pa dyshim, kroati Luka Modriq (Real Madrid) do të ishte mjeshtër i futbollit për një kombëtare jugosllave, i shoqëruar nga bashkatdhetari i tij Marcelo Brozoviq (Inter) dhe serbi Sergej Milinkoviq-Saviq (Lazio). Një tjetër mesfushor i talentuar që lojtari i përzgjedhur mund të prezantojë do të ishte serbi Filip Kostiq (Juventus), ndërsa bashkëkombasi i tij Nemanja Matiq (Roma) do të ofronte një tjetër opsion të markës për mesfushën.

Opsione të tjera shfaqen në emra si boshnjaku Miralem Pjaniq (Sharjah FC), serbi Ivan Iliq (Hellas Verona), kroati Mario Pasaliq (Atalanta), Mateo Kovaciq (Chelsea), Ivan Rakitiq (Sevilla), Ivan Perisiq (Tottenham) dhe premtimi i ri i Maqedonisë Eljif Elmas (Napoli).

Garancia e sulmit nga Dushan Vlahoviq
Bombarduesi serb Dushan Vlahoviq (Juventus) do të ishte padyshim referenca në sulm për një ekip hipotetik jugosllav. Së bashku me të, emra si boshnjakët Edin Dzeko (Inter) dhe Edin Visca (Trabsonzpor), serbët Dusan Tadiq (Ajax), Aleksandar Mitroviq (Fulham) dhe Luka Joviq (Fiorentina), kroatët Andrej Kramaric (Hoffenheim) dhe Ante Rebiq (Milano), malazezi Stevan Joveticq (Hertha Berlin) dhe slloveni Benjamin Sesko (RB Salzburg).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *