Pogba: Jam krenar që jam mysliman

Paul Pogba ka folur për besimin e tij fetar si mysliman dhe se si kjo gjë e ndihmon në marrjen e vendimeve të tij në futboll.

29-vjeçari, i cili do të humbasë Kupën e Botës për shkak të dëmtimit, lavdëroi gjithashtu mesfushorin anglez, Jude Bellingham, teksa zbuloi mesfushorët që studion për të përmirësuar lojën e tij.

Pogba u kthye në Juventus në fillim të këtij viti pas një aventure të dytë jo të mirë te Manchester United.

Ai e quajti vendimin për t’u larguar fillimisht nga United një dekadë më parë si më sfiduesin e jetës së tij dhe shpjegoi se si feja tani e ndihmon atë të vendosë.

Pogba kishte filluar të kthehej në Islam rreth asaj kohe dhe tani ka folur për krenarinë e tij në besimin e tij.

“Unë mendoj se është e rëndësishme të tregosh se kush je: Unë jam mysliman dhe krenar dhe nëse mund t’i ndihmoj edhe njerëzit që të njohin Islamin dhe t’i shtyj vëllezërit dhe motrat të bëjnë vepra të mira,” tha ai.

“Pse do të fshihesha? Unë jam shumë i lumtur me veten time. Edhe nëse nëna e tij, një myslimane, kishte emocione të përziera pas konvertimit të tij: Ajo ishte shumë e lumtur dhe në një mënyrë tjetër ishte e frikësuar… ajo tha: Mos u bëj ekstremiste”, shtoi më tej Pogba.

Pogba foli edhe për Jude Bellingham, të cilin e krahasoi me disa mesfushorë si Kroos, Verratti e Thiago.

“Toni Kroos, Marco Verratti, Thiago Alcantara, sepse ata nuk janë vetëm mesfushorë dhe nuk janë numri 10, ata janë ‘box-to-box’, ai që bën lojën, që mund të bëjë asistime, mund të shënojë. Për momentin, ajo që shoh është Bellingham… ai po bën shumë mirë dhe mendoj se do të arrijë në një nivel shumë të lartë, por Kevin De Bruyne ka qenë atje për një kohë të gjatë”, tha Pogba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *