Messi të lutem qëndro, letra emocionuese e Fernandez për Messin, në vitin 2016

Lionel Messi komentoi: “Nuk habitem nga Enzo, e njoh dhe e shoh të stërvitet çdo ditë”, pasi 21-vjeçari Enzo Fernandez shënoi golin e dytë të bukur për të siguruar Argjentinën ndaj Meksikës.

Tani një letër e vjetër është rishfaqur ku lojtari i ri argjentinas, i cili u bë golashënuesi më i ri argjentinas në Kupën e Botës që nga Messi shprehu dashurinë e tij të pakushtëzuar ndaj idhullit të tij dhe tani shokut të skuadrës.

Në kohën sa ishte adoleshent, Fernández i shkroi një letër emocionuese heroit të tij, duke i bërë thirrje që të rishqyrtonte zgjedhjen e tij, pasi Messi kishte njoftuar tërheqjen e tij nga futbolli ndërkombëtar për Argjentinën në vitin 2016 – një vendim që ai do ta refuzonte pas dy muajsh.

“Si do t’ju bindim saktësisht? Nëse jemi të tmerrshëm. Si planifikojmë t’ju bindim? Nuk kemi përjetuar as një të dhjetën e stresit që e keni. E shihni veten në pasqyrë kur zgjoheni në mëngjes dhe e kuptoni se më shumë se 40 milionë njerëz po mbështeten tek ju për të bërë gjënë e duhur dhe se e drejta e tyre për ta kërkuar atë është imponuar në mënyrë absurde.

 

Si kemi në plan t’ju bindim? Nëse nuk arrijmë të kuptojmë se ju jeni një person, jo thjesht një lojtar me talent të pashembullt – më i miri në planet – por megjithatë një person.

Si planifikojmë t’ju bindim? Nëse nuk marrim një moment për të ndaluar dhe për të kuptuar se zemërimi që na shkakton humbja nuk është faji juaj; përkundrazi, shpesh reflekton zhgënjimet tona. Le të pyesim veten në pasqyrë nëse presim qoftë edhe 1% të vetes nga ky person që as nuk e njohim.

Lionel, vazhdo dhe bëj si të duash, por të lutem konsidero të qëndrosh. Në një botë presionesh absurde, ata arrijnë të nxjerrin aspektin më fisnik të lojës – argëtimin – nga qëndrimi dhe loja”, thuhej në letër.

Pas gjashtë vjetësh, Argjentina u shpall kampione e botës, duke e realizuar kështu ëndrrën e Lionel Messit dhe njëkohësisht miliona banorëve argjentinas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *