Qeveria franceze kërkon që FIFA të hetojë festimet dhe fyerjet e Argjentinës

Tallja e papëlqyeshme ndaj sulmuesit francez, Kylian Mbappe nga disa lojtarë dhe tifozë të Argjentinës mes festimeve në Buenos Aires për të mirëpritur fituesit e Kupës së Botës duhet të hetohet nga organi qeverisës botëror i futbollit FIFA, ka thënë ministri i lartë i kabinetit francez, Bruno Le Maire.

Teksa lojtarët e Argjentinës festuan në mënyrë euforike, pati disa momente që u bënë virale dhe jo për arsyet e duhura.

Gjatë kthimit ngazëllues të Argjentinës në shtëpi, një grup tifozësh ndezën një kapak të improvizuar arkivoli të stolisur me një kryq dhe foto të Mbappe.

Portieri Emiliano Martinez gjithashtu kapi një fëmijë lodër me fytyrën e Mbappes gjatë një parade me autobus të hapur nëpër kryeqytetin argjentinas. Imazhet e të dyve u bënë virale në rrjetet sociale.

 

Qëndrimi i portierit Martinez, i cili u tall me Mbappe në disa raste pas fitimit të Kupës së Botës, si dhe sjellja e ish-ndërkombëtarve si Kun Aguero, i cili tallte mbiemrin e Eduardo Camavinga, kanë rënë shumë keq në shtypin francez.

“Këto janë fyerje të padenja dhe çfarë bën FIFA? Sporti është çështje e lojës së ndershme dhe respekti për të tjerët, respektimi edhe për humbësit”, ka thënë Le Maire, raporton Marca.

Po ashtu, Federata Franceze e Futbollit kishte njoftuar tashmë se do të denonconte përdorimin e fyerjeve raciste në mediat sociale kundër penalltistëve francezë që humbën goditjet e tyre .

Në këtë rast nuk dihet ende nëse autorët kanë qenë tifozë francezë apo argjentinas apo nga gjetkë.

 

Mbappe, i cili mbushi 24 vjeç në ditën kur miliona njerëz dolën në rrugë në kryeqytetin argjentinas për t’i dhënë një mikpritje heronjsh kapitenit të ekipit, Messi, kryesoi një rikthim të guximshëm francez duke shënuar dy gola në 90 sekonda për të detyruar kohën shtesë.

Ai dhe lojtarë të tjerë me origjinë afrikane, të cilët përbëjnë shumicën e skuadrës së Francës, kanë marrë abuzime raciste nga një pakicë e vogël mbështetësish në mediat sociale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *