Erdogan porosi Suedis: Vendimi ynë mund t’ju trondisë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sugjeruar që Ankaraja mund të pajtohet që Finlanda të bashkohet me NATO-n, por jo Suedia.

Ai kritikoi refuzimin e Suedisë për të ekstraduar dhjetëra njerëz të dyshuar të lidhur me grupet militante kurde dhe kritikë të tjerë të qeverisë së tij.

“Nëse absolutisht dëshironi të bashkoheni me NATO-n, do t’i ktheni këta terroristë tek ne,” tha zoti Erdogan.

Komentet e tij vijnë disa ditë pasi Turqia pezulloi bisedimet për të pranuar dy vendet nordike si anëtarë të NATO. Lëvizja u nxit nga një seri protestash të diskutueshme në Stokholm, duke përfshirë atë gjatë së cilës u dogj një kopje e Kuranit.

Zyrtarët suedezë kanë dënuar protestat, por kanë mbrojtur ligjet e vendit për lirinë e fjalës. Kujtojmë që në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, Suedia dhe Finlanda aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n vitin e kaluar, duke i dhënë fund dekadave të mos-angazhimit ushtarak.

 

Aplikimi i tyre duhet të miratohet unanimisht nga të gjithë anëtarët aktualë të NATO-s, por Turqia dhe Hungaria nuk kanë arritur të ratifikojnë kërkesat e tyre.

Në fjalimin e tij, Erdogan sugjeroi se Turqia tani mund të “të japë një përgjigje të ndryshme në lidhje me Finlandën”, duke shtuar se “Suedia do të tronditet”.

“Ne i dhamë Suedisë një listë me 120 persona dhe u thamë atyre që të ekstradojnë ata terroristë në vendin e tyre”, tha Erdogan. “Nëse nuk i ekstradoni, atëherë më falni për këtë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *