Tërmeti më i fortë në shekullin e fundit, numri i viktimave vazhdimisht rritet

In this video grab from AFP TV taken on February 6, 2023, rescuers search for victims of a 7.8-magnitude earthquake that hit Diyarbakir, in southeastern Turkey, levelling buildings across several cities and causing damages in neighbouring Syria. (Photo by Mahmut BOZARSLAN / AFPTV / AFP)

Më shumë se 500 njerëz kan137 ndruar jetë në dy vende, Turqi dhe Siri pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore herët të hënën.

Të paktën 284 persona kanë vd ekur dhe më shumë se 2,300 janë pl agosur në Turqi, sipas nënpresidentit të vendit Fuat Oktay.

Ndërkohë në Siri, të paktën 237 njerëz u vr anë dhe 639 u pl agosën, njoftojnë mediat duke cituar një zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë.

Numri i përgjithshëm i të vd ekurve në Turqi dhe Siri tani është të paktën 521, shkruan CNN.

 

Tërmeti është një nga më të fortët që ka goditur Turqinë në më shumë se 100 vjet dhe shkaktoi lëkundje në të gjithë rajonin, duke shembur ndërtesa dhe duke i bërë banorët të vrapojnë në rrugë.

Më shumë se 1,700 ndërtesa u dëmtuan në 10 qytete turke, tha zëvendëspresidenti turk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *