Ademi në Klan Debat në Klan M: Ka marrëveshje politike mes VLEN-it dhe partive maqedonase për t’i marrë dy mandate nga Fronti Europian

Autori

Autori

Portali Tetova

May 13, 2024, 06:05

Arbër Ademi nga Fronti Europian, i ftuar në emisionin Klan Debat në Klan M, ka shprehur shqetësimin e tij për një marrëveshje që sipas tij po cenon legjitimitetin e votës së lirë të qytetarëve. Ademi ka deklaruar se për tre ditë me radhë ka alarmuar opinionin për trysnitë që po ushtrohen ndaj anëtarëve të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ), duke synuar të minimizojë vlerën e votës së qytetarëve.

Sipas Ademit, marrëveshja në fjalë synon të ndryshojë rezultatin e zgjedhjeve në favor të partive maqedonase dhe në dëm të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), duke i hequr këtij të fundit dy deputetë – një në zonën 6 dhe një në zonën 5. Ai ka theksuar se kjo marrëveshje është instrumentuar në mënyrë të dyshimtë dhe pa asnjë vrejtje gjatë ose pas procesit zgjedhor.

“Tre ditë me rradhë ne po alarmojmë opinionin për një marrëveshje të jashtëligjëshme, duke ushtruar trysni tek antarët e KSHZ-së, për minim të legjitimitetit që qytetarët e kanë dhënë me vullnet të lirë.
Marrëveshja është mas VLEN-it dhe partive maqedonase që t’i merren BDI-së dy deputetë një në zonën 6 dhe një në zonën 5.
Ka një marrëveshje mes njerëzve aty ku është instrumentuar i gjithë ai marifet. Është shumë e çuditshme sepse edhe gjatë dhe pas procesit zgjedhor nuk ka pasur asnjë vrejtje.
Po bëhet një inxhinjering, ku kanë parë se edhe për pak vota mund t’i duhet njërës partie për të bërë një mandat të ri, vetëm e vetëm që të merren mandatet nga fronti. VMRO-ja po konteston këtë rezultat si fituese e zgjedhjeve, kjo është e habitshme”, tha Ademi./tvklan.mk/

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA