Lajme

AlternAtivA: Koncepti i ri i arsimit bie ndesh me interesat tona autoktone

April 17, 2023, 05:04

Pas informacionit se tashmë është në realizim e sipër modeli i ri i arsimit, sipas të cilit do të hiqet lënda e Historisë, Gjeografisë dhe Etika e religjioneve, ndërsa do të ketë edhe fuzionim të disa lëndëve të tjera, AlternAtivA gjykon se ky është një koncept i dëmshëm dhe i padobishëm për shtetin dhe shoqërinë tonë. Derisa ishim në qeveri, ne e kemi penguar implementimin e këtij modeli, por ja që partnerët e rinj qeveritarë, si dhe ministri i Arsimit – si vëzhgues të përqindjeve të korridoreve dhe indiferentë për edukimin e brezave të rinj – as që çajnë kokë për këtë temë.

Në të vërtetë, dëshirojmë të sqarojmë se heqja e lëndës së Historisë e grushton keq kujtesën kolektive institucionale arsimore për nxënësit, por edhe mungesa e Gjeografisë jo më pak do ta dëmtojë formimin e tyre si intelektualë të ardhshëm. Një i ri që nuk do ta dijë historinë e kombit dhe të atdheut të tij do të jetë i përshtatshëm për standardet e një shoqërie pa identitete dhe do të jetë i zhveshur nga tabani i tij autokton dhe nga identiteti i tij kombëtar. Ndërkaq, duke e hequr lëndën Etika e religjioneve dhe duke e vendosur lëndën Edukata seksuale, synohet që morali i të rinjve të ardhshëm të mos jetë më si i prindërve dhe gjyshërve të tyre, por të kemi një etikë që bie ndesh me krejt trashëgiminë tonë etike historike.

Duke qenë kështu, AlternAtivA do ta luftojë këtë model arsimi me të gjitha mjetet politike, ndërsa në kohën që do të jemi në pushtet, do ta revidojmë këtë vendim dhe arsimin do ta kthejmë konform interesave autoktone të qytetarëve tanë, gjithnjë në frymë të zhvillimit e përparimit të përgjithshëm shoqëror.

Me këtë rast i bëjmë thirrje ministrit të Arsimit që ta tërheqë këtë propozim, sepse do të përballet me reagimin tonë më të fuqishëm institucional, ndërsa u bëjmë thirrje edhe të gjitha organizatave të tjera që merren me temën e arsimit, si edhe bashkësive fetare, që të na bashkohen në këtë agjendë dhe të mos lejojmë që dikush t’i trajtojë fëmijët tanë si minj të bardhë për eksperimente sociale sipas tekave të tij ideologjike. Arsimi është punë tejet serioze për t’u lënë në dorë të njerëzve të papërgjegjshëm dhe joseriozë.

AlternAtivA – Shkup

Shkup, 17.04.2023

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB
Screenshot-23-696x436
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

DIASPORA