Çdo vit numri i nxënësve të klasës së parë zvogëlohet në Maqedoni

Autori

Autori

Portali Tetova

May 11, 2024, 06:05

Nga viti në vit numri i nxënësve në komunat nga lindja është në rënie. Konkretisht, në Shtip, vitin e kaluar në bankat e shkollës është dashur të ulen 580 nxënës të klasës së parë, ndërsa këtë vit, sipas statistikave të SPB-së, deri më 31 maj duhet të regjistrohen 559 nxënës të klasës së parë. Por kjo është vetëm në letër, sepse në praktikë numri i nxënësve të klasës së parë është më i ulët.

“Fatkeqësisht, ky numër nuk plotësohet kurrë. Kjo është kështu për arsye të ndryshme. Thjesht ndodh që prindërit të emigrojnë diku ose të shkojnë në një qytet tjetër të Maqedonisë ose t’i regjistrojnë fëmijët e tyre diku jashtë vendit”, tha Snezhana Saneva.

Një problem që duhet kapërcyer është ribashkimi dhe veçanërisht segregacioni, për të cilin Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg vendosi një vit më parë në favor të rreth 30 familjeve rome nga Shtipi dhe Manastiri, të cilat ngritën padi, sepse besonin se fëmijët trajtoheshin me segregacion në shkolla.

“Kjo çështje është e dhimbshme për komunën, e dimë edhe problemin me segregacionin që ka ndodhur. Megjithatë, shpresoj që këtë vit rajonalizimi të respektohet në tërësi dhe të gjithë nxënësit të regjistrohen aty ku i takojnë sipas rajonit”, shtoi Saneva.

Ligji i rizonës kërkon që çdo fëmijë të studiojë në shkollën më të afërt me vendbanimin e tij, por vitet e kaluara disa prindër kanë ndërruar adresën e tyre, me qëllim që fëmija i tyre të studiojë në një shkollë që sipas tyre do t’i përshtatej më shumë.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA