Lajme

Dy gjykatës kanë ikur nga Maqedonia për të punuar si shofer kamioni në Gjermani

Autori

Autori

Portali Tetova

April 6, 2023, 07:04

Njerëz profesionistë dhe punëtorë filluan të ikin nga administrata, gjë që nuk ndodh me “militantët” e partisë. Autoritetet deri pak vite më parë ankoheshin për mungesën e stafit informativ, por tashmë kanë filluar të vlerësojnë profile të ndryshme punonjësish të kualifikuar.

Dy gjykatës kanë ikur nga Maqedonia për të punuar si shofer kamioni në Gjermani, thonë nga Sindikata, pra çfarë u mbetet të tjerëve. Një pjesë e administratorëve shkojnë në sektorin privat ku pagat janë më të larta dhe të tjerë shkojnë jashtë vendit.

Ata që kanë nevojë për para dhe nuk duan të largohen nga vendi, marrin disa muaj pushim pa pagesë gjatë verës, që të punojnë jashtë vendit sezonalisht, që të mbijetojnë me ato para.Sindikatat ankohen, por edhe autoritetet konfirmojnë se ka një largim masiv të kuadrove profesionale nga sektori publik.

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska, thotë se kemi një administratë të rëndë, por në disa vende ka mbipunësim, e në vende të tjera ka punëtorë.

“Punonjësit nga administrata shtetërore po largohen çdo ditë nga privati. Punëtorët e mirë nisen çdo ditë për në sektorin privat. Në një bisedë me kolegët që largohen, arsyeja më e zakonshme është paga”, tha Trençevska.

Ministri i Financave, Fatmir Besimi paraprakisht është ankuar se nuk mund të mbajë staf profesional për shkak se marrin paga të ulëta dhe ka propozuar rritje prej 30 për qind.

Në të gjitha sondazhet e opinionit publik qytetarët ankohen për administrim të ngadaltë dhe joefikas. Kjo vetëm do ta përkeqësojë problemin.

Kryetari i Sindikatës së punëtorëve të AOGJSH, Tërpe Deanoski paralajmëron largim masiv të administratorëve. “Ata po ikin nga kudo, madje kishim shembuj të dy gjyqtarëve nga gjykatat më të vogla të brendshme, të cilët u larguan nga vendi për të punuar si shofer kamioni në Gjermani.

Tani do të vijë vera dhe administratorët thirren si punëtorë sezonalë jashtë vendit. Pjesa lindore e vendit shkon në pushim pa pagesë dhe punon në Itali dhe Austri, pjesa perëndimore në Gjermani dhe Zvicër dhe tani më e fundit do të punojë në bregdetin e Adriatikut si kuzhinierë dhe kamarierë që të kalojnë vitin në Maqedoni“, tha Deanovski në një intervistë për mediat.

 

Sindikata kërkon një moratorium të punësimit në sektorin publik, në mënyrë që punonjësit aktualë të trajnohen, të promovohen dhe të marrin paga më të larta për të qëndruar në shtet. /koha.mk/

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA