Elita e Maqedonisë së Veriut me prona në Dubai

Autori

Autori

Portali Tetova

May 15, 2024, 01:05

Jordan Kamçev, Dushko Qifliganec, Risto Sekullovski, Boban Zaev janë disa nga shtetasit e Maqedonisë së Veriut që kanë pronë në Dubai, thuhet në hulumtimin e fundit të “IRL”, përcjell TV21. Hulumtimi tregon se më shumë se 40 prona të patundshme në Dubai janë në pronësi të qytetarëve nga Maqedonia e Veriut. Sipas të njëjtës analizë, vlera e përgjithshme e kësaj prone në pronësi të qytetarëve të Maqedonisë është pak më shumë se 15 milionë dollarë amerikanë.

“Zotërimi i pasurive të paluajtshme në Dubai nuk është në vetvete dëshmi e veprimeve të gabuara apo krimit, por ne kemi hetuar me kujdes dhe kemi identifikuar emrat ku ka informacione përkatëse me interes publik. Bëhet fjalë për njerëz që kanë qenë politikanë ose janë të afërm apo miq të ngushtë të politikanëve në Maqedoni, njerëz ndaj të cilëve ka hetime apo vendime gjyqësore, njerëz që janë nën sanksione ndërkombëtare dhe njerëz që e kanë fituar pasurinë duke shkelur ligjin. Këto të dhëna për pasuritë e paluajtshme të qytetarëve të Maqedonisë nuk pasqyrojnë aktivitetin e përgjithshëm privat dhe afarist. Ata mund, por jo edhe domosdoshmërish mund të kenë prona të tjera në Dubai”, thuhet në “IRL”.

IRL kujton se deri në vitin 2019, shtetasit e Maqedonisë së Veriut nuk mund të investonin në patundshmëri jashtë vendit. Me ndryshimet në Ligjin për Punë Devizore, qytetarëve dhe kompanive iu mundësohet blerja e ligjshme e aksioneve dhe e patundshmërive jashtë vendit. Kushti është që pronën e blerë ta regjistrojnë në regjistrin për investime në patundshmërisë në Regjistrin Qendror të Maqedonisë së Veriut.

Por sipas informacioneve që vetë personat e interesuar ndanë me gazetarët e IRL-së, thuajse të gjithë kanë shkelur Ligjin për këmbimin valutor duke mos deklaruar pasurinë e patundshme jashtë vendit, ndërsa pronat e dikujt janë blerë edhe në periudhën kur kjo me ligj ka qenë e ndaluar.

Në një hetim gjashtëmujor në investigimin ndërkombëtar, reporterë nga 74 media në 58 vende gjetën se pasuri të patundshme në Dubai zotërojnë të paktën 200 kriminelë të dënuar, të arratisur, politikanë të akuzuar për korrupsion ose bashkëpunëtorë të tyre si dhe individë të sanksionuar.

Një hetim ndërkombëtar tregon se si Dubai është bërë një nga parajsat më të mëdha tatimore në botë, ku fshehtësia dhe vitet e politikave lejuese e kanë bërë atë një qytet ku pronat e paluajtshme janë të pushtuara nga pronarë të diskutueshëm dhe me probleme.

Hetimi ndërkombëtar tregon se si Dubai është bërë “parajsë tatimore” në botë.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA