Maqedoni

KSHZ-ja do të vendos rreth ankesave të arritura nga zgjedhjet parlamentare

Autori

Autori

Portali Tetova

May 13, 2024, 10:05

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) sot në mesditë do të mbajë seancë në të cilën pritet t’i shqyrtojë dhe të vendos lidhur me ankesat e arritura nga zgjedhjet parlamentare.

Për rezultatet zgjedhore në KSHZ janë parashtruar 27 ankesa, nëntë Koalicioni VLEN, tetë nga VMRO-DPMNE, pesë nga LSDM dhe katër nga E Majta.

Kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski në seancën e KSHZ-së theksoi se bëhet fjalë për ankesa grupore me më shumë vendvotime të përfshira.

Nga Fronti Evropian i kryesuar nga BDI-ja vlerësuan se me ankesa të parashtruara në KSHZ nga parti tjera politike për parregullsi në vendvotimet 5 dhe 6 bëhet përpjekje që t’iu merren dy mandate deputetësh.

“Partitë e tjera politike, në bazë të marrëveshjes joparimore politike dhe nëpërkëmbjes mbi vullnetin e qytetarëve, në mënyrë të orkestruar kanë dorëzuar kundërshtime në vendvotimet në Njësitë zgjedhore të Pestë dhe të Gjashtë, edhe pse nuk është konstatuar asnjë parregullsi e vetme gjatë procesit zgjedhor dhe pas përfundimit të tij. Dhe se kështu janë vetë firmat e të gjithë anëtarëve të këshillave zgjedhore të propozuar nga vetë partitë politike, të cilët kanë paraqitur kundërshtime sot dhe këto ditë. Qëllimi është i qartë – ata duan t’i heqin dy mandate deputetëve të Frontit Evropian, edhe pse janë rezultat i vullnetit të pastër të qytetarëve dhe shprehjes së lirë të tyre”, deklaroi pardje shefi i shtabit zgjedhor të Frontit Evropian, Arbër Ademi.

Sipas rezultatet fillestare zyrtare për zgjedhje parlamehtare, të cilat i ka publikuar KSHZ-ja, Koalicioni, Maqedonia Juaj i kryesuar nga VMRO-DPMNE ka fituar më shumë mandate deputetësh, 58, pas së cilës pason Fronti Evropian i kryesuar nga BDI-ja me 19 mandate deputetësh, Koalicioni për të Ardhme Evropiane i LSDM-së, 18, Koalicioni VLEN, 13, ndërsa Lëvizja ZNAM për Maqedoninë Tonë dhe E Majta nga gjashtë mandate. /MIA

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_9448
Apasievi kundër Gashit, Mickoski: Apasievi nuk i’a vlen të komentohet!
IMG_9446
Ka filluar seanca konstituive në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së
445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin

DIASPORA