Mexhiti: Janë përcaktuar anëtarët e grupeve negociuese nga Vlen me VMRO për qeverie e re

Autori

Autori

Portali Tetova

May 16, 2024, 10:05

Tashmë janë përcaktuar anëtarët e grupeve të punës që do të udhëheqin negociatat për formimin e shumicës parlamentare. Këtë e bëri të ditur kreu i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti, pjesë e koalicionit “Vlen”, në emisionin “Top Tema” në Tv Telma, duke treguar se Visar Ganiu është anëtar i atij grupi pune nga partia e tij, transmeton Portalb.mk.

“Azir Aliu do të jetë nga Aleanca për Shqiptarët. Dy anëtarë janë edhe nga Besa dhe Alternativa. Në pjesën e programit do të përfshihet edhe Bekim Qoku nga Vetëvendosje. Ai nuk do të jetë pjesë e qeverisë, por do të jetë në grup parlamentar dhe do të ketë zërin e tij si deputet”, tha Mexhiti.

Sipas tij, lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, nuk ka qëndrim arrogant të, siç tha, VMRO-së së vjetër dhe Gruevskit, sepse ka treguar se edhe pse i ka fituar 58 deputetë, ka vizituar selinë e “Vlenit” dhe bisedimet mes dy koalicioneve vazhdojnë çdo ditë.

“Po punohet intensivisht për formimin e qeverisë së re. Kemi takime pune dhe do të informojmë mediat për atë që është konkluduar. Presim që qeveria e re të jetë gati deri më 15 qershor”, tha ai.

Sipas asaj që tha Mexhiti, negociatat ende nuk kanë arritur në shpërndarjen e portofoleve, ndërsa ka treguar se “Vlen” nuk hyn në Qeveri për të pasur pjesëmarrje minimale.

“Këto katër vite shqiptarët kishin shumë pushtet, pra gati nëntë apo 10 ministra, disa ishin të LSDM-së, disa të BDI-së, të Aleancës, por ishin në funksion të vetes dhe të afërmve të tyre, por nuk ishin në funksion të qytetarët. Pra, është më e rëndësishme që të zgjidhen problemet e qytetarëve dhe që qytetarët ta ndjejnë atë, ta ndjejnë ndryshimin, se sa do të jetë apo nuk do të jetë ministër Izeti, Afrimi apo dikush tjetër”, thotë ai.

Negociatat për postin e kryetarit të Kuvendit do të zhvillohen në fazën e dytë, por ai ka treguar se do të kërkojnë që ky pozicion t’i takojë koalicionit të tyre.

Sipas tij, prioritet mbetet miratimi i amendamenteve kushtetuese, duke theksuar se shqiptarët nuk kanë dilemë për atë çështje, por siç tha ai, pa e përcaktuar komunitetin maqedonas, pa e përcaktuar VMRO-DPMNE-në, nuk mund të bëhet vetëm me vullnetin e tyre të mirë.

“Kjo qeveri do të jetë e qëndrueshme dhe do të ketë mbi 75 dhe 80 deputetë. Ne duhet të sjellim ndryshime kushtetuese. Të njëjtën gjë në program e ka edhe VMRO-DPMNE-ja, por kanë frikë se edhe nëse miratohet kjo do të dalë diçka tjetër. Ata kërkojnë garanci se asgjë nuk do të ndodhë më pas. Së bashku me komunitetin ndërkombëtar do të punojmë që të marrim garanci të reja dhe të mos ketë kushte të reja, por ato mbeten prioriteti kryesor për të cilin po hyjmë në këtë qeveri me orientim evropian”, tha Mexhiti.

Siç shtoi ai, shqiptarët nuk janë të përfshirë në sistemin bankar, si dhe në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë.

Kujtojmë se sipas rezultateve fillestare zyrtare për zgjedhjet parlamentare të shpallura nga KSHZ, Koalicioni “Maqedonia juaj” i udhëhequr nga VMRO-DPMNE ka fituar 58 mandate parlamentare, e ndjekur nga Koalicioni “Fronti Evropian” i udhëhequr nga BDI me 19 mandate parlamentare, Koalicioni Për një të ardhme evropiane të udhëhequr nga LSDM me 18, Koalicioni VLEN me 13 dhe Lëvizja ZNAM për Maqedoninë tonë dhe të majtën pas gjashtë mandateve parlamentare.

Për rezultatet e zgjedhjeve, në KSHZ janë dorëzuar 27 ankesa – nëntë nga koalicioni “Vlen”, tetë nga VMRO-DPMNE, pesë nga LSDM dhe katër nga e Majta. Kryetari i KSHZ-së, Dashtevski, në seancën e KSHZ-së theksoi se bëhet fjalë për ankesa grupore në disa vendvotime.

Koalicioni “Fronti Evropian”, i udhëhequr nga BDI, pretendon se partitë politike maqedonase në koordinim me koalicionin “Vlen” dëshirojnë t’i heqin një deri në dy mandate parlamentare përmes KSHZ-së.

Mos e humb

IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit

Më shumë nga kategoria

IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
azizi
Azizi i Besës: Tani që ju është harxhuar karburanti, flasin për të kuqen
vlen-
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
Bereqeti-Vetura
30 vite kontriboi për kompaninë, pronari i kompanisë "Bereqeti" i ndan veturë dhuratë për ditëlindje
IMG_8972
Albin Kurti takoi liderët e koalicionit VLEN: Është hera e parë që opozita shqiptare arrin mbi 100.000 vota
IMG_8965
Qytetarët ankohen për shtrenjtimet, paga mesatare nuk i mbulon shpenzimet
IMG_8964
Ali Ahmeti: Ne nuk duhet të hapim front me Greqinë dhe Bullgarinë, as front mes shqiptarëve dhe maqedonasve

DIASPORA