Ndryshimet kushtetuese, “nyje” në bisedimet mes VMRO-së dhe VLEN-it

Autori

Autori

Portali Tetova

May 15, 2024, 03:05

VMRO DPMNE-ja dhe koalicioni i opozitës shqiptare VLEN kanë njoftuar për takime lidhur harmonizimin e qëndrimeve për Qeverinë e re, por detaje nuk japin asnjëra palë, përveç asaj që tashmë është bërë e ditur se shtyllat e saj bazohen në integrimin evropian, zhvillimin ekonomik, sundimin e ligjit, si dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Përfaqësues të të dyja blloqeve kanë thënë për Radion Evropa e Lirë se për ndarjen e ministrive do të bisedojnë pasi të bien dakord çështjet programore, apo temat më të ndjeshme, në veçanti ato që kanë të bëjnë me integrimin.

Kryetari i VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski, që pritet të marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re, ka paralajmëruar një riorganizim të ministrive, në veçanti të Ekonomisë, Punës dhe Politikës Sociale dhe Arsimit.

Për luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar dhe për sundimin e ligjit, VMRO dhe koalicioni VLEN nuk kanë dallime.

Sa i përket integrimit evropian që pritet të jetë ndër shtyllat kryesore të punës së Qeverisë së re, partitë dallojnë në qëndrime lidhur me ndryshimet kushtetuese, që janë kusht për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit në BE.

Ndryshimet duhet të bëhen me qëllim përfshirjen e pakicës bullgare në preambulën e Kushtetutës, si popull shtetformues, bazuar në marrëveshjen e arritur me Bullgarinë.

VMRO-DPMNE në fushatën zgjedhore është deklaruar kundër ndryshimit të Kushtetutës “nën diktatin bullgar”, ndërsa koalicioni VLEN, thotë se “është garantues se ndryshimet kushtetuese do të ndodhin”.

Partia e Mickoskit, zgjidhjen e këtij problemi e sheh te miratimi i ndryshimeve kushtetuese, ndërsa zbatimin e tyre vetëm pasi vendi të jetë pranë anëtarësimit në BE, apo pasi të kenë përfunduar bisedimet.

“Zbatimi me vonesë i ndryshimeve kushtetuese është një alternativë që është plotësisht në përputhje me praktikën e mëparshme të të gjitha shteteve, të cilat para aktit të anëtarësimit të tyre të plotë në BE, zakonisht bëjnë ndryshimet kushtetuese të nevojshme ose të kushtëzuara”, thuhet në programin e VMRO DPMNE-së.

Koalicioni VLEN beson se ndryshimet kushtetuese do të bëhet brenda një periudhë prej 6 deri 9 maj, apo pas zgjedhjeve për Parlamentin Evropian, si dhe atyre në Bullgari që të ketë atje një qeveri të qëndrueshme me të cilën shpreson të bisedohet për ndonjë kompromis të ri.

“Rruga evropiane e Maqedonisë së Veriut do të thotë që të ndryshohet Kushtetuta, të bëhen ndryshime të caktuara kushtetuese. Ne të gjithë e dimë se korniza e bisedimeve vështirë se do të mund të ndryshohet. Do të bisedojmë edhe një herë për këtë çështje, sepse në qershor kemi zgjedhje në Bullgari, për të parë nëse do të kemi një qeveri të qëndrueshme në Bullgari, gjë që është shumë e rëndësishme për të ardhmen evropiane”, ka deklaruar Arben Taravari, një nga drejtuesit e koalicionit VLEN.

Ai pret mbështetjeje edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian nëpërmjet të dërguarve të tyre, që procesi i integrimit të zhbllokohet dhe me këtë të hapet perspektiva evropiane e vendit.

SHBA-ja, pas betimit të presidentes së re, Gordana Silanovska-Davkova, më 13 maj doli me një komunikatë ku inkurajoi vazhdimin e dialogut ndërmjet Shkupit dhe Sofjes.

“Ne inkurajojmë vazhdimin e dialogut ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, në kuadër të angazhimeve të përbashkëta për anëtarësimin e ardhshëm të plotë të Maqedonisë së Veriut në BE”, thuhet në komunikatën e Departamentit të Shtetit.

Edhe Bashkimi Evropian ka thënë se Qeveria e re maqedonase duhet të mbetet e përkushtuar në integrimin evropian dhe përmbushjen e detyrimeve që dalin nga marrëveshjet bilateriale./REL

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA