Nga 1 tetori kosto më e ulët e roamingut mes BE...

Nga 1 tetori kosto më e ulët e roamingut mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Autori

Autori

Portali Tetova

May 8, 2023, 11:05

Kostot e roaming-ut ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor do të ulen dhe çmimet e reja do të hyjnë në fuqi më 1 tetor.

Në përputhje me angazhimin e nënshkruar në dhjetor të vitit të kaluar, 38 operatorë nga vendet anëtare të BE-së dhe vendet e Ballkanit Perëndimor kanë përcaktuar së fundmi çmimin më të lartë të roamingut të të dhënave në të dyja drejtimet ndërmjet BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Çmimet e reja hyjnë në fuqi më 1 tetor.

Konkretisht, në dhjetor të vitit të kaluar, në margjinat e samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë, ofruesit e shërbimeve nga Bosnja e Hercegovina, Kosova, Serbia, Maqedonia e Veriut, Gjermania dhe Austria nënshkruan një deklaratë për uljen vullnetare të kostove të roaming të të dhënave nga 1 tetori i këtij viti. Në mesin e tyre është edhe grupi austriak A1, i cili përfshin operatorin slloven A1 Slovenia.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, theksoi në atë kohë se kjo është e mirë për ekonominë, turizmin dhe njerëzit. Nënshkruesit e komunikatës ranë dakord që ulja e kostove të roaming do të hyjë në fuqi më 1 tetor 2023. Ata i dhanë vetes edhe disa muaj kohë për të rënë dakord për çmimin më të lartë të transmetimit të të dhënave në të dyja drejtimet mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Siç u njoftua pak ditë më parë në Bruksel, nivelet më të larta të çmimeve me pakicë për një gigabajt të dhënash do të ulen si më poshtë: më 1 tetor 2023 në 18 euro, më 1 tetor 2026 në 14 euro dhe më 1 tetor 2028 në 9 euro.

Komisari i Fqinjësisë dhe Komunikimit Oliver Varhelyi përshëndeti marrëveshjen e operatorit.

“Ulja e çmimeve të roamingit midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor nga 1 tetori i këtij viti do të përfitojë qytetarët dhe bizneset e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Ne jemi të përkushtuar të bëjmë gjithçka që mundemi për të përshpejtuar integrimin e vërtetë të Ballkanit Perëndimor në tregun tonë të vetëm”, tha ai.

Në Bruksel, ata presin që vendosja e një tavani çmimesh do të ulë çmimet e roamingut për përdoruesit që udhëtojnë midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Kufiri i çmimeve inkurajon dhe thjeshton shkëmbimet e biznesit, kulturore, turistike dhe të tjera midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor dhe forcon lidhjet midis rajoneve fqinje, besojnë ata.

Sipas angazhimit të nënshkruar, çdo operator individual vendos se si të ulë kostot, për shembull nëpërmjet zbritjeve, paketave speciale ose tarifave të reja.

Shërbimet celulare me kosto më të ulët do të duhet të jenë të disponueshme për gamën më të gjerë të mundshme të përdoruesve final pa pengesat ose kushtet që lidhen me paketat e rrjetit shtëpiak.

Kjo është një nga masat për afrimin e rajonit me BE-në. Kostot e roamingut celular në vendet e Ballkanit Perëndimor, ku udhëtojnë edhe shumë sllovenë, janë dukshëm më të larta në krahasim me Eurotarifën që është në fuqi në Bashkimin Evropian.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA