Lajme

Nga 1 tetori kosto më e ulët e roamingut mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Autori

Autori

Portali Tetova

May 8, 2023, 11:05

Kostot e roaming-ut ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor do të ulen dhe çmimet e reja do të hyjnë në fuqi më 1 tetor.

Në përputhje me angazhimin e nënshkruar në dhjetor të vitit të kaluar, 38 operatorë nga vendet anëtare të BE-së dhe vendet e Ballkanit Perëndimor kanë përcaktuar së fundmi çmimin më të lartë të roamingut të të dhënave në të dyja drejtimet ndërmjet BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Çmimet e reja hyjnë në fuqi më 1 tetor.

Konkretisht, në dhjetor të vitit të kaluar, në margjinat e samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë, ofruesit e shërbimeve nga Bosnja e Hercegovina, Kosova, Serbia, Maqedonia e Veriut, Gjermania dhe Austria nënshkruan një deklaratë për uljen vullnetare të kostove të roaming të të dhënave nga 1 tetori i këtij viti. Në mesin e tyre është edhe grupi austriak A1, i cili përfshin operatorin slloven A1 Slovenia.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, theksoi në atë kohë se kjo është e mirë për ekonominë, turizmin dhe njerëzit. Nënshkruesit e komunikatës ranë dakord që ulja e kostove të roaming do të hyjë në fuqi më 1 tetor 2023. Ata i dhanë vetes edhe disa muaj kohë për të rënë dakord për çmimin më të lartë të transmetimit të të dhënave në të dyja drejtimet mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Siç u njoftua pak ditë më parë në Bruksel, nivelet më të larta të çmimeve me pakicë për një gigabajt të dhënash do të ulen si më poshtë: më 1 tetor 2023 në 18 euro, më 1 tetor 2026 në 14 euro dhe më 1 tetor 2028 në 9 euro.

Komisari i Fqinjësisë dhe Komunikimit Oliver Varhelyi përshëndeti marrëveshjen e operatorit.

“Ulja e çmimeve të roamingit midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor nga 1 tetori i këtij viti do të përfitojë qytetarët dhe bizneset e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Ne jemi të përkushtuar të bëjmë gjithçka që mundemi për të përshpejtuar integrimin e vërtetë të Ballkanit Perëndimor në tregun tonë të vetëm”, tha ai.

Në Bruksel, ata presin që vendosja e një tavani çmimesh do të ulë çmimet e roamingut për përdoruesit që udhëtojnë midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Kufiri i çmimeve inkurajon dhe thjeshton shkëmbimet e biznesit, kulturore, turistike dhe të tjera midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor dhe forcon lidhjet midis rajoneve fqinje, besojnë ata.

Sipas angazhimit të nënshkruar, çdo operator individual vendos se si të ulë kostot, për shembull nëpërmjet zbritjeve, paketave speciale ose tarifave të reja.

Shërbimet celulare me kosto më të ulët do të duhet të jenë të disponueshme për gamën më të gjerë të mundshme të përdoruesve final pa pengesat ose kushtet që lidhen me paketat e rrjetit shtëpiak.

Kjo është një nga masat për afrimin e rajonit me BE-në. Kostot e roamingut celular në vendet e Ballkanit Perëndimor, ku udhëtojnë edhe shumë sllovenë, janë dukshëm më të larta në krahasim me Eurotarifën që është në fuqi në Bashkimin Evropian.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB
Screenshot-23-696x436
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

DIASPORA