Sa vota fitoi VLEN-i në Tetovë dhe rrethinë dhe sa Fronti Europian?

Autori

Autori

Portali Tetova

May 14, 2024, 09:05

Pas zgjedhjeve parlamentare ndërmjet VLEN-it dhe Frontit Europian po zhvillohet debat se kush përfaqëson votën shqiptare dhe kush ka fituar më shumë vota tek shqiptarët.
Në bazë të rezultateve të publikuara nga KSHZ, në Tetovë dhe komunat tjera rurale që janë pjesë e rajonit të Tetovës, fitues është VLEN-i dhe diferenca në vota është 795 në favor të VLEN-it, informon portali “tetova1”.
Kur të meret në konsideratë që pjesë e Frontit Europian kanë qenë edhe 2 parti të nacionalitetit turk, 1 boshnjak dhe 1 parti rome-nënkuptohet se në rajonin e Tetovës, VLEN bindshëm përfaqëson votën shqiptare.
Nëse bazohemi te zgjedhjet lokale të 2021-Lista për këshilltarë ku realisht vota është më e përqëndruar tek të gjitha nacionalitetet, partitë turke TDP në Komunën e Tetovës ka fituar 957 vota dhe në Tearcë 564 vota që bashkërisht i vjen 1 521 vota. Dhe kuptohet që shumica absolute e këtyre votave në zgjedhjet e 8 majit kanë shkruar tek Fronti Europian pasiqë lideri i kësaj parti Beycan Iljas ishte i 6 në listë e këtij koalicioni..
Në vazhdim ju prezantojm të dhënat e votave të fituara nga VLEN-i dhe Fronti Europian në çdo komunë të rajonit të Tetovës.
Tetovë: VLEN 17 160 vota – Fronti 16 219 vota
Bogovinë VLEN 4 739 vota – Fronti 5 616 vota
Tearca VLEN 4 172 vota – Fronti 4 029 vota
Zhelinë VLEN 4 514 vota – Fronti 3 968 vota
Bërvenic VLEN 1 795 vota – Fronti 1 573 vota
Jegunovcë VLEN 747 – Fronti 927

Në Tetovë dhe rrethinë:

VLEN 33 127 vota
Fronti Europian 32 332 vota

/tetova1/

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA