Siljanovska Davkova do t’i përmbahet zbatimit zyrtar të emrit kushtetues

Autori

Autori

Portali Tetova

May 13, 2024, 01:05

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova do t’i përmbahet zbatimit zyrtar të emrit kushtetues, njoftoi sot Kabineti i saj, shkruan Alsat.

Në njoftim thuhet se në pajtim me Kushtetutën, presidentja e ka nënshkruar betimin solemn duke përdorur emrin kushtetues gjegjësisht siç është përgatitur teksti nga shërbimet parlamentare.

Megjithatë, me siguri Siljanovska Davkova do të bëjë përjashtim në përdorimin e emrit kushtetues në daljet publike.

“Në paraqitjet e saj publike, presidentja maqedonase ka të drejtë të përdorë emrin Maqedoni, si akt i të drejtës personale për vetëvendosje dhe vet-identifikim, duke respektuar të drejtat dhe liritë themelore të njeriut dhe në përputhje me vlerat dhe parimet evropiane. Presidentja Gordana Siljanovska Davkova do t’i përmbahet zbatimit zyrtar të emrit kushtetues”, thonw nga Kabineti i presidentes.

Reagimi nga Kabineti vjen pasi kryeministri grek Kyriakos Micotakis ka shkruar në Facebook se Siljanovska Davkova me veprimet e saj po minon të ardhmen evropiane të vendit të saj.

“Deklarojmë kategorikisht se nuk do të pranojmë lëshime të ngjashme. Dhe përsërisim se çdo përparim në marrëdhëniet dypalëshe, si dhe çdo hap i Shkupit drejt Evropës, varet nga respektimi i sinqertë i marrëveshjeve, nga përdorimi korrekt i emrit kushtetues të shtetit fqinj dhe sigurisht nga shmangia e sfidave”, u shpreh Kirjakos Micotakis- kryeministër i Greqisë.

Kreu i shtetit bullgar tha se perspektiva evropiane e vendit varet nga përmbushja e marrëveshjeve ndërkombëtare.

Poashtu, presidenti bullgar Rumen Radev, si dhe kryeministri Dimitar Gllavçev, zyrtarisht njoftuan se janë kundër ndryshimit të kornizës së miratuar negociuese ndërmjet Maqedonisë dhe Bashkimit Evropian, për të cilën është angazhuar VMRO DPMNE.

“Jam i bindur se perspektiva evropiane e RMV-së varet nga zbatimi i përpiktë i marrëveshjeve ndërkombëtare, në të cilat është një nga palët, si dhe nga korniza negociuese e miratuar nga Këshilli evropian në korrik të vitit 2022, e cila, për informim të institucioneve kompetente në RMV, nuk do të rishikohet”, tha Rumen Radev- president i Bullgarisë.

Nga ana tjetër, Ministria e Punëve të Jashtme bëri thirrje për vigjilencë të gjithë faktorëve politikë, pasi siç njoftuan, ruajtja e kursit euroatlantik të vendit është interes themelor strategjik./ Alsat.mk

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit
sokratis-famelos
Famelos: Ratifikimi i memorandumeve do ta avanconte bashkëpunimin me RMV-në

DIASPORA