Taravari: Ja deri kur do të definohen ministritë, drejtoritë dhe punët e tjera

Autori

Autori

Portali Tetova

May 14, 2024, 04:05

Përfaqësuesit e koalicionit VLEN dhe ato të VMRO-DPMNE-së, deri tani janë takuar vetëm dy herë. Takimi i parë ishte mes Taravarit dhe Mickoskit para zgjedhjeve të 8 majit, ndërsa takimi i dytë ishte mes katër liderëve të VLENit dhe krerët partiak të VMRO-DPMNE-së më 11 maj.

I ftuar në Click Plus në TV21, Taravari thotë se në takimin e dytë u vendosën konturat e qeverisë së ardhshme, u harmonizuan programet dhe VLEN prezantoi tre pikat më kryesore.

“Aty më u vendosën konturat e Qeverisë së ardhshme. Tre pikat kryesore që kishim, i përmenda eurointegrimet, zhvillimi ekonomik dhe e treta lufta kundër krimit dhe korrupsionit dhe shteti i së drejtës”, tha Arben Taravari – VLEN.

Në këtë takim u formuan dhe grupet e punës, të cilat do të negociojnë për ndarje të resoreve.

Taravari pret që deri më 28 maj të definohen të gjitha gjërat dhe të konstituohet përbërja e re e Kuvendit.

“Unë pres që shpallja e Qeverisë të jetë diku prej 1 deri më 5 qershor. Konstituimi i Parlamentit përafërsisht të jetë më 28 maj”

E keni plan si datë pra?

“Kështu është projeksioni, nuk është se kështu sigurt do të jetë. Në ndërkohë ekipet punuese të dy koalicioneve do të negociojnë. Besojmë se deri atëherë do t’i konkretizojmë të gjitha gjërat, me ministri, me drejtori, me programin komplet si duhet”, shtoi Arben Taravari – VLEN.

Por si do të veprojë VLEN nëse VMRO nuk i mbështetë ndryshimet kushtetuese në një afat të caktuar?

“Deri vitin e ri në qoftë se nuk bëhen dhe nuk ka shenja se bëhen ndryshimet kushtetuese, ulemi dhe e shqyrtojmë edhe njëherë por besoj”, tha Arben Taravari nga VLEN.

Çka rishqyrtoni?

“Po edhe pjesëmarrjen tonë në Qeveri”, pohoi Arben Taravari – VLEN.

Dmth edhe?

“Por me sa e shoh nga bisedat me z.Mickoski unë e shoh se ka optimizëm.

Nëse nuk janë gjashtë janë nëntë muaj. Okej është prap prisni të ndryshohen?

“Unë jam optimist se për gjashtë ose nëntë muaj, diku pas vitit të ri mendoj se do t’i kemi ndryshimet kushtetuese”, deklaroi Arben Taravari.

Për atë se çfarë do të përmbajnë ndryshimet kushtetuese, Taravari thotë se heqja e termit 20% për gjuhën shqipe është një prej kushteve kryesore ndërsa në të ardhmen do të ishin të interesuar për një Kushtetutë tërësisht të re, e cila do të reflektonte realitetin etnik dhe demografik të vendit./TV21

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA