Tetova kryeqendër e shqiptarëve në Maqedoni? – ...

Tetova kryeqendër e shqiptarëve në Maqedoni? – Hoxha: Ishte keqkuptim!

Autori

Autori

Portali Tetova

May 9, 2023, 09:05

Deklarata e kreut të Komunës së tetovës dhe liderit të Lëvizjes besa, Bilall Kasami për Tetovën si kryeqendër të shqiptarëve të Maqedonisë dhe kryeqendër dardane, sipas Arjanit Hoxhës, është keqkuptuar dhe keqinterpretuar nga mediat maqedonase.

Sipas tij, nuk ka pasur asnjë provokim nga Bilall Kasami, por e gjitha ka qenë një keqkuptim në përkthim të fjalës “kryeqendër” sepse nga shqipja në maqedonisht, disa fjalë marrin kuptim tjetër.

“E kam sqaruar edhe me gazetarët maqedonas dhe për fat të mirë e kuptuan kur ua kam treguar të dy termet e përkthimit, që nuk ka qenë adekuat.

 

Mirëpo, normalisht ka qarqe të tilla që mundohen çdoherë pjesën e nacionalizmit ta shfaqin në formën e tillë që të krijojnë probleme ndëretnike”, sqaroi Hoxha n[ë Klan Debat me Xhumadije Ibrahimin./KlanMacedonia

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA