Video ekskluzive | Protestë masive kundër pjesëmarrjes së Izraelit në Eurovizion

Autori

Autori

Portali Tetova

May 11, 2024, 04:05

Këto janë pamjet ekskluzive që sjell Tvklan.al nga Malmo e Suedisë.

Bëhet fjalë për protestues, mbi 10 mijë të tillë, të cilët kanë marrë rrugët e qytetit që mirëpret Eurovizionin për të protestuar kundër pjesëmarrjes së Izraelit në festival.

Të ardhur nga qytete të ndryshme të botës, njerëzit mbanin në duar flamujt e Palestinës. Protestuesit janë kundër pjesëmarrjes së Eden Golan, në mesin e luftës kundër Hamasit në Gaza.

Izraeli renditet krah Kroacisë dhe Zvicrës, si një prej të preferuarve për të pasuar Suedinë dhe për të fituar kompeticionin.

Sipas asaj që raportojnë mediat ndërkombëtare, policia pret që në demonstratën e kësaj të shtune në Malmo të marrin pjesë mbi 20 mijë persona.

Pjesëmarrja e Izraelit në Eurovision ka qenë një burim polemikash mes rritjes së vdekjeve civile dhe përkeqësimit të situatës humanitare në Gaza, ndërsa lufta midis Izraelit dhe Hamasit hyn në muajin e shtatë.

Këtë të shtunë zhvillohet finalja e 68 e Eurovizionit. Rreth 26 vende përfaqësohen në garën më të madhe muzikore në botë. Konflikti në Gaza e ka shoqëruar këto ditë këtë festë muzikore.

Megjithëse Unioni i Transmetuesve Europianë (EBU) përpiqet të pengojë që konflikti në Gaza të hedhë hije mbi muzikën, protestat e kanë shoqëruar këtë eveniment. Eurovizioni 2024 është shoqëruar nga protesta të gjera kundër pjesëmarrjes së Izraelit në garën muzikore. Të shtunën policia ndodhet në gjendje të lartë gatishmërie në Malmo dhe mbështetet nga forca policore nga Danimarka e Norvegjia./tvklan.al

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA