Vitin e kaluar në Maqedoninë e Veriut u regjistruan 23.545 shitblerje të patundshmërive, me vlerë 910 milionë euro

Autori

Autori

Portali Tetova

May 15, 2024, 03:05

Në bazën e Regjistrit të Çmimeve dhe Qirave vitin e kaluar janë regjistruar 23.971 transaksione, nga të cilat 23.545 shitblerje të pasurive të patundshme dhe 9.426 qira të pasurive të patundshme. Shitjet në Regjistrin e Çmimeve dhe Qirave në vitin 2023 janë ulur katër për qind krahasuar me ato në vitin 2022, ndërsa qiratë janë rritur për nëntë për qind, tregojnë raportet vjetore për punë të Agjencisë së Kadastrës së Patundshmërive në periudhën janar-dhjetor 2023.

Vlera e shitjeve të regjistruara të pasurive të patundshme në vitin 2023 është 910 milionë euro. Vitin e kaluar më së shumti blerje dhe shitje janë regjistruar në muajin mars, 2.464, ndërsa më pak 1.722 kishte në muajin prill, tregon raporti vjetor për punë të Agjencisë për Kadastër të Patundshmërisë.

Janë regjistruar 19.093 shitje në vlerë prej 670 milion euro, 3.712 dhe shitje nga një investitor prej 226 milionë euro, 683 blerje nga ana e shtetit me vlerë gjashtë milionë euro, si dhe 54 shitje në ankand me vlerë 57 milionë euro.

Sipas llojit të pasurive të patundshme, vitin e kaluar janë shitur 7.518 apartamente me vlerë 431 milionë euro, 2.810 shtëpi me vlerë prej 148 milion euro, 1,005 lokale afariste 139 milionë euro. Gjithashtu, janë regjistruar 8.492 shitje të tokës bujqësore me vlerë 77 milionë euro, 2.490 tokë ndërtimore 70 milionë euro, 78 në industri 11 milionë euro, 708 garazhe me vlerë katër milionë euro.

Qiraja mujore për 9.426 qiratë e regjistruara në vitin 2023 ishte 4,284 milionë euro.

Vitin e kaluar ka pasur 3,011 banesa me qira, 1,417 qira në shtëpi, 3,206 parcela shtetërore, 1,222 tokë bujqësore dhe pyje, 225 tokë ndërtimore, 199 objekte industriale, 50 qira të garazheve.

Mos e humb

IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit

Më shumë nga kategoria

IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
azizi
Azizi i Besës: Tani që ju është harxhuar karburanti, flasin për të kuqen
vlen-
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
Bereqeti-Vetura
30 vite kontriboi për kompaninë, pronari i kompanisë "Bereqeti" i ndan veturë dhuratë për ditëlindje
IMG_8972
Albin Kurti takoi liderët e koalicionit VLEN: Është hera e parë që opozita shqiptare arrin mbi 100.000 vota
IMG_8965
Qytetarët ankohen për shtrenjtimet, paga mesatare nuk i mbulon shpenzimet
IMG_8964
Ali Ahmeti: Ne nuk duhet të hapim front me Greqinë dhe Bullgarinë, as front mes shqiptarëve dhe maqedonasve

DIASPORA