Maqedoni

VLEN me hisen shqiptare në Qeveri, cilat ministri po kalkulohen?!

Autori

Autori

Portali Tetova

May 14, 2024, 09:05

Deri në fund javë pritet të kristalizohen qëndrimet e dy kampeve plitike VMRO-DPMNE dhe VLEN për ndarjen e pushtetit të ri, shkruan INA.

Sot sipas lajmërimeve të vetë partive do të nisin të grupet e punës për konkretizimin e programit qeveritar. Siç merret vesh nga burime partiake programi qeveritar me fokus investimet në komunat shqiptare, kjo do të jetë faza e parë e bisedimeve.

Pas harmozimit të plotë të programit do nisin bisedimet e grupeve të punës për ndarjen e posteve ministrore dhe ndarjen posteve të eshalonit të dytë dhe tretë, atë të të zëvendësministrave dhe të drejtorive. Varësisht nga dinamika e bisedimeve partitë e VLEN mund të ndërrojnë emrat e grupeve punuese deri në takimin e radhës të liderëve plitik mes dyja kampeve takim ky që do të dizajnojë përbërjen e plotë qeveritare. Sipas zotimeve të partive plitike shqiptare VLEN do të merr hisen shqiptare për të udhëhequr me kompetenca të plota sektorë të cakuar qeveritar.

“Sa i përket programit do të qartësohet rrëgëtimi i Qeverisë së re drejt integrimit të plotë në BE, së pari, së dyti programi ekonomik do të precizohet me fokus kryesor investimet dhe zhvillimin e komunave shqiptare. Së treti nga programi social do të harmonizohen premtimet tona elektorale me ato të VMRO-së dhe më pas do të kemi bisedime për ndarjen e resorëve ministror ku VLEN do të merr hisen e shqiptarëve denjësisht dhe me kompetenca të plota profeionale për të qeverisur”, thonë nga VLEN.

Ndryshe siç është folur në koluaret partiake sa i përket ministrive VLEN synon Ministrinë e Arsimit, të Ekonomisë, Bujqësisë, Kulturës, Drejtësisë dhe të Transportit pa mos e përjashtuar as Ministrinë e Punëve të Brendshme. (INA)

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_9446
Ka filluar seanca konstituive në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së
445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
ARII-696x387
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje

DIASPORA