VMRO-DPMNE dhe VLEN nisin sot negociatat për Qeverinë e re, çfarë fillimisht do të bisedohet?

Autori

Autori

Portali Tetova

May 11, 2024, 09:05

Sot fillojnë bisedimet ndërmjet përfaqësuesve të VMRO-DPMNE-së, të udhëhequr nga lideri dhe mandatar i ardhshëm Hristijan Mickoski, dhe koalicionit opozitar shqiptar VLEN-it për formimin e shumicës së re parlamentare.

Ky informacion është konfirmuar zyrtarisht nga përfaqësues të partive, të cilët theksojnë se fillimisht do të diskutohet vetëm për parimet e koalicionit, jo për ndarjen e dikastereve dhe funksioneve, përcjell INA.

Mirëpo, njëri nga liderët e VLEN-it, Arben Taravari, tashmë ka deklaruar se do ta kërkojnë karrigen e kryeparlamentarit në Kuvend, të cilin më herët e mbante BDI.

Përveç kësaj, askush nuk flet publikisht për resoret ministrore, por disa informacione jozyrtare thonë se opozita shqiptare ka në shënjestër disa ministri. Megjithatë nga VLEN theksojnë se të gjitha dikasteret ministrore do të jenë temë diskutimi, por sigurisht se kemi targetin tonë.

Ndryshe, shpërndarja përfundimtare e kulaçit qeveritar do të varet edhe nga fakti nëse ZNAM do të jetë partneri i tretë i qeverisë, sepse në një situatë të tillë do të marrë një ose dy portofole ministrore.

Paralelisht me negociatat me VLEN-in dhe më pas me ZNAM-in, siç tha Mickoski, VMRO-DPMNE do të përpiqet të arrijë 61 deputetë me ndihmën e deputetëve të tjerë të cilët pas zgjedhjeve kanë sinjalizuar se duan t’u bashkohen.

Për momentin nuk konfirmohet se për cilët deputetë bëhet fjalë, përkatësisht nëse janë pjesë e partnerëve “më të vegjël” të koalicionit të LSDM-së, apo pjesë e partnerëve të koalicionit me të cilët BDI-ja ka dalë në një listë parazgjedhore.(INA)

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA