4 fëmijë me kollë të keqe janë shtruar në Klinikën “Kozle”

Autori

Autori

Portali Tetova

March 16, 2024, 07:03

Në një zhvillim të fundit në lidhje me situatën e kollës së keqe në Shkup dhe rajonin e tij, raportohet se 43 raste të reja janë regjistruar në një javë. Shumica e këtyre rasteve janë nga Shkupi, veçanërisht fëmijët e moshës shkollore nga 10 deri në 14 vjeç. Megjithatë, ka raportime të rasteve edhe në Tetovë, Gostivar dhe Manastir.

Në Klinikën e Sëmundjeve Respiratore të Fëmijëve “Kozle”, 4 pacientë janë shtruar me pertusis. Tre prej tyre janë foshnje të moshës 3, 4 dhe 7 muajshe, ndërsa njëri është një fëmijë 4 vjeç. Doktoresha Mirjana Popovska, pediatre specialiste në klinikën “Kozle”, ka konfirmuar se të tre foshnjat janë stabile, ndërsa fëmija 4-vjeçar ka gjetje pneumonike, por gjendja e tij është gjithashtu e stabilizuar.

Në periudhën e fundit, numri i vizitave ambulatore për fëmijët me simptoma të kollës së keqe në Klinikën “Kozle” ka shënuar një rritje të ndjeshme. Kjo ka ndodhur sidomos pas fillimit të epidemisë në Shkup. Shumica e rasteve janë të moshës shkollore dhe kanë simptoma më të lehta, të cilat zakonisht nuk kërkojnë trajtim spitalor.

Ndërkaq, numri i të sëmurëve nga kolla e keqe në kryeqytet është raportuar të jetë mbi 200, sipas të dhënave të fundit të Qendrës për shëndet publik të Shkupit.

Raportohet gjithashtu se gjysma e 14,000 fëmijëve që nuk ishin vaksinuar para fillimit të epidemisë kanë marrë DiTePer (vaksinë kundër difterisë, tetanosit dhe pertusisit) në dy muajt e fundit, në përputhje me raportin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Në lidhje me strategjinë e re të Ministrisë së Shëndetësisë, fëmijët e imunizuar me tre doza pas 6 muajve të fundit mund të shkojnë në kopsht nga e hëna, me kusht që të rivaksinohen pas gjashtë muajve.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit

DIASPORA