6 dekada në shërbim të fesë, Mulla Ejub Selmani...

6 dekada në shërbim të fesë, Mulla Ejub Selmani s’ka të ndalur

January 7, 2024, 05:01

Ka mbushur 6 dekada në shërbim të fesë duke mësuar mijra nxënës që të lexojnë Kuranin në gjuhën të cilën zbriti, megjithatë mulla Ejub Selmani nga Reçica e Tetovës nuk e ka në mendje të ndalet së shërbyeri në rrugë të Zotit.

Pavarësisht moshës së tij, Hoxha Ejub vazhdon misionin çdo ditë. Ai i mëson fëmijët me një dashuri dhe një durim që rrjedhin nga besimi i tij i thellë. Ai i mëson ata jo vetëm verset e Kuranit, por edhe si të jetojnë sipas mësimeve të tij.

Misionin e ka filluar herët në vitet e komunizmit. Ai na rrëfeu rrugëtimin e tij prej shërbyesi si imam në disa xhami të vendit dhe udhëtimin për në Gjermani ku shërbeu në një xhami krahas Mulla Jakup Asipit. Hoxha tregon edhe për këshillën që i dha i ndjeri Asipi.

Një periudhë të jetës hoxha e kaloi në Turqi, derisa pranoi një telefonatë nga një person që ende nuk ka informacione se kush ka qenë e që i kërkoi të shkoj në Shqipëri për të shërbyer pas hapjes së vendit nga komunizmi. E mësuesi i Kuranit ka shumë për të treguar për periudhën e shërbimit në Tiranë e Durrës.

Hoxha flet me shumë pasion për arritjet e suksese e nxënësve të vet.

Hoxha Ejub ka thënë se ai do të vazhdojë tu mësojë fëmijëve Kuranin derisa të jetë në gjendje.

Ai beson se mësimi është një dhuratë që duhet të ndahet, dhe ai është i lumtur që ka mundësinë të ndajë këtë dhuratë me fëmijët që vazhdojnë të vijnë.

Kjo është historia e Hoxha Ejub Selmanit, një burrë i moshuar që vazhdon të mësojë fëmijët Kuranin me dashuri dhe durim, duke i ndihmuar ata të rriten në njerëz të mirë dhe të respektuar.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin

DIASPORA