Lajme

6 dekada në shërbim të fesë, Mulla Ejub Selmani s’ka të ndalur

January 7, 2024, 05:01

Ka mbushur 6 dekada në shërbim të fesë duke mësuar mijra nxënës që të lexojnë Kuranin në gjuhën të cilën zbriti, megjithatë mulla Ejub Selmani nga Reçica e Tetovës nuk e ka në mendje të ndalet së shërbyeri në rrugë të Zotit.

Pavarësisht moshës së tij, Hoxha Ejub vazhdon misionin çdo ditë. Ai i mëson fëmijët me një dashuri dhe një durim që rrjedhin nga besimi i tij i thellë. Ai i mëson ata jo vetëm verset e Kuranit, por edhe si të jetojnë sipas mësimeve të tij.

Misionin e ka filluar herët në vitet e komunizmit. Ai na rrëfeu rrugëtimin e tij prej shërbyesi si imam në disa xhami të vendit dhe udhëtimin për në Gjermani ku shërbeu në një xhami krahas Mulla Jakup Asipit. Hoxha tregon edhe për këshillën që i dha i ndjeri Asipi.

Një periudhë të jetës hoxha e kaloi në Turqi, derisa pranoi një telefonatë nga një person që ende nuk ka informacione se kush ka qenë e që i kërkoi të shkoj në Shqipëri për të shërbyer pas hapjes së vendit nga komunizmi. E mësuesi i Kuranit ka shumë për të treguar për periudhën e shërbimit në Tiranë e Durrës.

Hoxha flet me shumë pasion për arritjet e suksese e nxënësve të vet.

Hoxha Ejub ka thënë se ai do të vazhdojë tu mësojë fëmijëve Kuranin derisa të jetë në gjendje.

Ai beson se mësimi është një dhuratë që duhet të ndahet, dhe ai është i lumtur që ka mundësinë të ndajë këtë dhuratë me fëmijët që vazhdojnë të vijnë.

Kjo është historia e Hoxha Ejub Selmanit, një burrë i moshuar që vazhdon të mësojë fëmijët Kuranin me dashuri dhe durim, duke i ndihmuar ata të rriten në njerëz të mirë dhe të respektuar.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA