Nerasht, shënohet “Dita e Mësuesit me program të përgatitur nga nxënësit e shkollës 

Autori

Autori

Portali Tetova

March 7, 2024, 05:03

Sot, në shkollën fillore komunale “Ismail Qemali” në fshatin Nerasht të Tetovës është shënuar 7 Marsi, dita kur u hap shkolla e parë laike në gjuhën shqipe. Kjo ditë është një rast për të kujtuar dhe vlerësuar përkushtimin e mësuesve në mësimdhënie dhe përgatitjen e brezave të ardhshëm

Përpara arsimtarëve, prindërve dhe të pranishmëve, nxënësit e ShFK “Ismail Qemali” shfaqën talentin e tyre me program të pasur artistik të përgatitur nga vet ato me ndihmën e arsimtarëve dhe udhëheqësisë së shkollës, me çka të pranishmit u ndanë të habitur për mirë me aftësitë e treguara nga nxënësit.

Kujtojmë se më 7 mars 1887, në Korçë u hap mësonjëtorja e parë shqipe. Kjo ishte një ngjarje e rëndësishme për popullin shqiptar, pasi deri atëherë mësimi i gjuhës shqipe bëhej privat. Mësonjëtorja e Korçës qëndroi e hapur për gati 20 vjet dhe kontributi i mësuesve të njohur si Pandeli Sotiri, Petro Nini Luarasi, Nuçi Naçi, Thoma Avrami dhe të tjerë ishte i jashtëzakonshëm për përhapjen e dijes në popull.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA