728 x 94

Ampeva: Jetesa në RMV është 72.300 denarë

Autori

Autori

Portali Tetova

March 23, 2024, 04:03

Një rrogë jetese, jo një pagë minimale, që të ketë drejtësi sociale dhe fonde të mjaftueshme për jetesën e punëtorëve dhe familjeve të tyre. Për të ushqyer një familje katër anëtarëshe, për dallim nga shporta sindikale e cila për momentin arrinte 60.000 denarë, llogaritjet tona janë se kjo shumë nuk mjafton dhe për të kaluar muajin nevojiten minimum 72.300 denarë, thotë “Glasen textilec”.

Kristina Ampeva nga “Glasen Textilec” deklaroi sot se përveç parametrave standarde të shëndetësisë, kulturës, arsimit dhe komunaleve, në pagën për një jetë normale përfshihen edhe shpenzimet që një familje prej katër anëtarësh do të ketë për të përballuar një pushim njëjavor. një herë në vit.

“Ne themi që paga të përfshijë shpenzime të paparashikuara. E thënë më thjeshtë, nëse prishet lavastovilja apo lavatriçe, mos merrni kredi si ne tani, por keni një kursim adekuat nga paga, dhe kjo është diku rreth 10 për qind”, tha Ampeva.

Ajo theksoi se nga kjo përllogaritje rezulton se paga minimale mbulon vetëm 29 për qind të kostos së jetesës. Nga ana tjetër, paga mesatare nuk pasqyron gjendjen reale, sepse është një seksion i të ardhurave më të larta dhe më të ulëta.

“Nuk kemi një institucion që të thotë se duhet të respektohen disa rregullore evropiane, duhet të kujdesemi pak më shumë për popullsinë dhe standardin e tyre, për të parë sa janë të ardhurat në një familje dhe si t’i mbajmë ato. Pra, nëse rrogat tona janë të ulëta, le të shohim se si ta përmirësojmë atë. Dhe për këtë arsye tani kemi jashtëzakonisht të pasur dhe jashtëzakonisht të varfër, kemi edhe njerëz që mbijetojnë me 100 denarë, e ka edhe me 50 denarë në ditë”, thotë Ampeva.

Ajo thekson se më të afërt me pagën e jetesës janë Turqia dhe Polonia dhe pas nesh janë Bullgaria dhe Shqipëria, ku paga minimale mezi mbulon 20 për qind të shpenzimeve mujore.

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
sedat sulejmani
Sedat Sulejmani thumbon keq 'Frontin Evropian'
image00065
Gashi: Ky shtet do të bëhet i drejtë
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos

DIASPORA