Anëtari i KSHZ-së zgjedhet më 28 shkurt, Zendeli: Nuk pres pengesa nga shumica parlamentare

Autori

Autori

Portali Tetova

February 19, 2024, 02:02

Formati i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve do të plotësohet më së voni më 28 shkurt. Në koordinimin në Kuvend, seanca për zgjedhjen e Abdush Demirit për anëtar të KSHZ-së nga radhët e opozitës është planifikuar javën e ardhshme. Deputeti i Lëvizjes Besa, Fadil Zendeli tha se nuk pret më pengesa nga shumica parlamentare.

“Si datë e sigurt kur mund të votohet kandidati Abdush Demiri është 28 shkurti. Bëhet fjalë për një javë dhe jo më tepër. Nuk presim të ketë vështirësi për kandidatin e opozitës shqiptare, veçanërisht tani kur LSDM-ja në mbledhje të komisionit tregoi gatishmëri që t’i respekton dispozitat ligjore me qëllim konstituimin e KSHZ-së”, deklaroi Fadil Zendeli, Deputet i Lëvizjes Besa.

Anëtari i KSHZ-së u zvarrit me muaj. Opozita shqiptare e kërkoi atë duke u bazuar në dispozitat e Kodit Zgjedhor, por Aleanca për Shqiptarët deri para pak javëve këmbëngulte se anëtari u takon atyre duke u thirrur në një situatë paraprake dhe jo gjendjen faktike zgjedhore ashtu siç parashikonte ligji. Në Komisionin për zgjedhje dhe emërime procedura u zvarrit me muaj, ndërsa opozita shqiptare alarmoi misionet vëzhguese në vend për pasojat që mund t’i sjell mungesa e anëtarët të opozitës në institucionin që organizon dhe zbaton proceset zgjedhore. Përveç komisionit, obstruksione ndaj procedurës kishte bërë edhe ish kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi me zvarritjen e seancës plenare, veprim për të cilin opozita shqiptare kishte reaguar disa herë. Për një pozitë në KSHZ u paraqitën 5 anëtarë, ndërsa së fundi nga gara u tërhoq ish deputeti Zulfi Adili. Vendi vakant në KSHZ mbeti pas dorëheqjes së Krenar Llogës nga kjo pozitë për shkak të emërimit të tij si ministër i Drejtësisë. /Alsat.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek

DIASPORA