728 x 94

Anketa e IPIS: Ja sa deputetë do të fitojnë koalicionet dhe partitë politike

Autori

Autori

Portali Tetova

March 20, 2024, 12:03

Sipas anketës së IPIS për nevojat RTM1, mund të vërehet se partia politike VMRO-DPMNE në krahasim me LSDM-në do të kishte përparësi të dyfishtë në numrin e mandateve parlamentare.

Sondazhi siç thuhet është realizuar me telefon për periudhën shkurt/mars me 6069 të anketuar me një marzh gabimi +/- 1 për qind dhe një interval besimi 95%.

Në njësinë zgjedhore 1, sipas anketës së MRT 1, partia politike VMRO-DPMNE do të fitonte 9 deputetë, LSDM 4-5, E majta 1-2, BDI 2-3, ASH 0, VLEN 1-2, ZNAM 1.

Në njësinë zgjedhore 2 partia politike VMRO-DPMNE do të fitonte 8 mandate, LSDM 4, E majta 1, BDI 3, ASH 0, VLEN 2, ZNAM 2.

Në Njësinë Zgjedhore 3 VMRO-DPMNE do të fitonte 12 mandate parlamentare, LSDM 6, E Majta 1, BDI 0, ASH 0, VLEN 0, ZNAM 1.

Në Njësinë Zgjedhore 4 VMRO-DPMNE do të fitonte 11-12 mandate parlamentare, LSDM 6-7, E Majta 1, BDI 0, ASH 0, VLEN 0, ZNAM 1.

Në Njësinë Zgjedhore 5 VMRO-DPMNE do të fitonte 9 mandate parlamentare, LSDM 5 -6, E Majta 1, BDI 2-3, ASH 1 , VLEN 0-1, ZNAM 0-1.

Në Njësinë Zgjedhore 6 VMRO-DPMNE do të fitonte 3-4 mandate parlamentare, LSDM 1-2, E Majta 0, BDI 7-8, ASH 2-3, VLEN 6-7, ZNAM 0.

Rezultatet totale kumulative në numrin e mandateve parlamentare nga të gjitha Njësitë Zgjedhore janë si më poshtë:

VMRO-DPMNE do të fitonte 52 me 54 deputetë

LSDM do të fitonte 26 me 30 deputetë

E majta do të fitonte 5 deri në 6 deputetë

BDI 17 me 17 deputetë

Aleanca për Shqiptarët 3 me 4 deputetë,

VLEN 9 në 12 mandate parlamentare,

ZNAM 5 deri në 6 mandate parlamentare.

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
sedat sulejmani
Sedat Sulejmani thumbon keq 'Frontin Evropian'
image00065
Gashi: Ky shtet do të bëhet i drejtë
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos

DIASPORA