ASH-ja propozon Demirin dhe Bajramin për postet...

ASH-ja propozon Demirin dhe Bajramin për postet e Ministrave

Autori

Autori

Portali Tetova

February 7, 2024, 04:02

Qeveria pritet që të kërkojë nga Kuvendi shkarkimin e Ministrit të Shëndetësisë, Fatmir Mexhitin dhe Ministrin për Shoqëri Informatike, Azir Aliu, pasi të dy publikisht njoftuan se nuk do të dorëhiqen nga funksionet e tyre.

ASH-ja ka njoftuar se Këshilli Drejtues i partisë me shumicë votash ka vendosur që për Ministër të Shëndetësisë ta propozojë Ilir Demirin – Drejtorin aktual të Spitalit Klinik në Tetovë, kurse për Ministër për Shoqëri Informatike dhe Administratë, Naim Bajramin.

“Në bazë të statutit të partisë, neni 152, 154, 156 dhe neni 84, Këshilli drejtues i Aleancës për Shqiptarët me 5 vota nga 7 në mënyre unanime vendosi:

– Për Ministër të Shëndetësisë propozohet mjeku i mirënjohur z.Ilir Demiri, drejtor aktual i Spitalit Klinik – Tetovë.

– Për ministër të Shoqërisë informatike dhe për Administrat propozohet z.Naim Bajrami, Magjistër i Shkencave politike”, thonë nga ASH.

Zhvillimet në ASH janë komentuar edhe nga ish-Kryeministri dhe lideri I LSDM-së, Dimitar Kovaçevski. Sipas tij, nëse partia që është pjesë e Qeverisë kërkon që anëtarët e tij të zëvendësohen me të tjerë, normalisht se kjo do të propozohet në parlament.

“Duhet të shihen të gjitha shkarkimet se si janë bërë. Unë nuk e miratova as edhe shkarkimin pa sqarim të Mexhitit për Drejtoren e Klinikës Infektive, Milena Stevanoviq. Unë dje bisedova me Ministrin Aliu dhe me Taravarin, por cështjet e brendshme partiake zgjidhen brenda partisë”, tha Dimitar Kovaçevski.

Ministrat mund të shkarkohen në dy mënyra – me propozim të Kryeministrit Teknik dhe me kërkesë të 20 deputetëve, por pavarësisht kësaj fjalën e ka shumica në parlament./tvklan.mk

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)

DIASPORA