Maqedoni

ASH-ja propozon Demirin dhe Bajramin për postet e Ministrave

Autori

Autori

Portali Tetova

February 7, 2024, 04:02

Qeveria pritet që të kërkojë nga Kuvendi shkarkimin e Ministrit të Shëndetësisë, Fatmir Mexhitin dhe Ministrin për Shoqëri Informatike, Azir Aliu, pasi të dy publikisht njoftuan se nuk do të dorëhiqen nga funksionet e tyre.

ASH-ja ka njoftuar se Këshilli Drejtues i partisë me shumicë votash ka vendosur që për Ministër të Shëndetësisë ta propozojë Ilir Demirin – Drejtorin aktual të Spitalit Klinik në Tetovë, kurse për Ministër për Shoqëri Informatike dhe Administratë, Naim Bajramin.

“Në bazë të statutit të partisë, neni 152, 154, 156 dhe neni 84, Këshilli drejtues i Aleancës për Shqiptarët me 5 vota nga 7 në mënyre unanime vendosi:

– Për Ministër të Shëndetësisë propozohet mjeku i mirënjohur z.Ilir Demiri, drejtor aktual i Spitalit Klinik – Tetovë.

– Për ministër të Shoqërisë informatike dhe për Administrat propozohet z.Naim Bajrami, Magjistër i Shkencave politike”, thonë nga ASH.

Zhvillimet në ASH janë komentuar edhe nga ish-Kryeministri dhe lideri I LSDM-së, Dimitar Kovaçevski. Sipas tij, nëse partia që është pjesë e Qeverisë kërkon që anëtarët e tij të zëvendësohen me të tjerë, normalisht se kjo do të propozohet në parlament.

“Duhet të shihen të gjitha shkarkimet se si janë bërë. Unë nuk e miratova as edhe shkarkimin pa sqarim të Mexhitit për Drejtoren e Klinikës Infektive, Milena Stevanoviq. Unë dje bisedova me Ministrin Aliu dhe me Taravarin, por cështjet e brendshme partiake zgjidhen brenda partisë”, tha Dimitar Kovaçevski.

Ministrat mund të shkarkohen në dy mënyra – me propozim të Kryeministrit Teknik dhe me kërkesë të 20 deputetëve, por pavarësisht kësaj fjalën e ka shumica në parlament./tvklan.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
IMG_0412-800x534
Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin
gordana-siljanovska-davkova-1068x728-1 (1)
Presidentja Siljanovska Davkova do të marrë pjesë në Samitin për paqe në Ukrainë
Arafat
Haxhinjtë vazhdojnë udhëtimin shpirtëror me vizitën në malin Arafat
lsdm-4-1-750x430-1-1
Kandidatët e LSDM-së prezantojnë programet e tyre
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
IMG_0379
Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

DIASPORA