Maqedoni

Ashpërsohet retorika në tubime, VLEN dhe Fronti Europian me akuza dhe porosi mes tyre

Autori

Autori

Portali Tetova

April 22, 2024, 02:04

Fronti Europian mbrëmë mbajti tubim qendror në sheshin “Maqedonia” në Shkup. Sheshi ishte i mbushur përplot mbështetës të këtij fronti, i përbërë nga nëntë parti politike. Fjalime mbajtën të gjithë krerët e partive politike pjesë e Frontit Europian. Nuk munguan akuzat dhe mesazhet me retorikë më të ashpër ndaj kreut të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski. U tha se Mickoski ka plane pro ruse bashkë me Levicën, ndërsa siç tha kreu i ASH-së Ziadin Sela, kukulla të tij janë edhe krerët e VLEN-it.

“Ne njerëzit na janë rralluar, na janë pakësuar. Si t’i kthejmë njerëzit nga Europa të kthehen këtu? Vetëm duke e futur vendin tonë në Bashkimin Europian. S’ka zgjidhje tjetër, të mos shofin ëndrra patriotike këtu, se do të bëkan fabrika Hristijani e Gordana”, tha Ali Ahmeti – Fronti Europian.

“Dhe planet e tij, donka që t’i bëjë edhe me ca kukulla që i ka gjetur te shqiptarët, që të ngjajnë me ato kukullat ruse, si i thonë, marioshka, babushka. Pesë janë, Bilalli ka hy te Izeti, e Izeti te kukulla tjetër te Bekimi, e Bekimi te Arbeni, e Arbeni te Afrimi. Bashkë të paketuar në valixhen e Mickoskit”, theksoi Ziadin Sela – Fronti Europian.

Edhe koalicioni VLEN në tubimin e mbrëmshëm e mbushi sheshin e Gostivarit. Duke komentuar tubimin e Frontit Europian, Izet Mexhiti nga koalicioni VLEN thotë se krimineli gjithmonë kthehet në vendin e krimit, duke aluduar në projektin “Shkupi 2014” me të cilin u ndërtua sheshi “Maqedonia”. Bilall Kasami me shprehjen popullore se burgu është për burra, paralajmëron se do të dënohen me burg të gjithë ata që kanë kryer vepra kriminale.

“Krimineli kthehet te vendi i krimit. Autorët e “Shkupit 2014” u kthyen atje tek luanat e Nikolla Gruevskit, ndërsa ne, pa protokoll, pa sigurime, në mesin e popullit, me popullin, erdhëm këtu në Gostivarin e flamurit kombëtar dhe nesër do të shkojmë në sheshin “Skenderbe””, pohoi Izet Mexhiti – VLEN.

“U dërgoj të fala nga këtu se nuk do t’ju trembemi, se nuk iu kemi trembur regjimit të Millosheviqit dhe nuk iu trembemi as spiunëve e piunëve të Vuçiqit. Populli thotë, burgu është për burra, por edhe për kriminelë. Krimi nuk bën pa u ndëshkuar dhe dënuar sepse në të kundërtën përsëritet”, dekalroi Bilall Kasami – VLEN.

Koalicioni VLEN sonte në sheshin “Skenderbeu” me fillim në ora 20:30, do të mbajë tubimin kryesor me çka përmbyllet dhe fushata presidenciale. Zgjedhjet presidenciale do të mbahen të mërkurën më 24 prill. Nga sonte në mesnatë fillon heshtja zgjedhore për zgjedhjet presidenciale, ndërsa vazhdon fushata për zgjedhjet parlamentare.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA