Maqedoni

Autostrada Kërçovë-Ohër si të ishte nga mermeri – 9 milionë euro për një kilometër

Autori

Autori

Portali Tetova

February 8, 2024, 04:02

Për ndërtimin e vetëm një kilometri të autostradës Kërçovë – Ohër janë shpenzuar 9 milionë euro, shkruan Alsat.

Këtë e tregojnë analizat e Entit Shtetëror të Revizionit për punën e Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore për vitin 2022.

Përkundër kredisë shtesë prej 180 milionë dollarë, zvarritjet e ndërtimit edhe për 6 vite dhe rritjes së vlerës së kontratës për 45%, pjesa Kërçovë – Ohër prej rreth 56 kilometrash ende nuk është ndërtuar.

“Për ndërtimin e 1 kilometër të kësaj pjese rrugore deri në fund të vitit 2022 janë investuar afërsisht 9 milionë euro. Deri në nëntor të vitit 2023, fondet e investuara kapin një shumë prej rreth 575 milionë euro”, thuhet në analizën e Entit Shtetëror të Revizionit.

Arsyet kryesore të vonesës janë mangësitë e projektit, si dhe shpronësimet e vonuara, nevoja për zhvendosjen e objekteve infrastrukturore mbitokësore dhe nëntokësore.

Nuk ka pasur kuadër të mjaftueshëm, as makineri dhe pajisje të mjaftueshme të ofruara nga kontraktori, respektivisht nënkontraktorët.

“Deri në ditën e përfundimit të revizionit të nënaksit të parë, të dytë dhe të katërt të aksit Kërçovë-Ohër janë shfaqur 11 rrëshqitje të reja të tokës dhe mund të ketë ende…”, vazhdon tutje analiza e Entit Shtetëror të Revizionit.

Revizioni ka konstatuar parregullsi edhe në punën e Ndërmarrjes Publike të udhëhequr nga Ejup Rustemi, kuadër i BDI-së.

Pjesa më e madhe e pasurisë materiale e NP për Rrugët Shtetërore ose 46% i përket dokumentacioneve, shpronësimeve, ndërtimeve, rikonstruksionit dhe rehabilitimit të rrugëve dhe mbikëqyrjes.

“Nga viti 2015 deri në vitin 2022 është investuar në projekte dhe objekte të papërfunduara, kosto në bazë të normës së interesit, të njëhershme dhe provizione për mjete të pa tërhequra, shpronësime dhe shpenzime të tjera të panjohura, afërsisht 31 milionë euro për të cilat nuk dihet nevoja e prokurimit të tyre dhe vlera e përdorimit të tyre”, thuhet në këtë analizë.

Në revizionin e funksionimit të Ndërmarrjes Publike për Rrugët Shtetërore, po ashtu është konstatuar se paratë nga taksa rrugore nga regjistrimi i mjeteve motorike u kalojnë në mënyrë jo të plotë komunave, edhe pse ligjërisht u takojnë atyre.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA