BDI nuk heq dorë nga Ligji për Lojërat e Fatit, Ademi: Beteja do të zhvillohet deri në fund

Autori

Autori

Portali Tetova

February 23, 2024, 02:02

Shumica nuk heq dorë nga Ligji për Lojërat e Fatit. Pavarësisht mosdekretimit nga presidenti Stevo Pendarovski, dhe kritikave të institucioneve evropiane se po keqpërdoret flamuri evropian në Kuvend, ky propozim do të paraqitet përsëri para ligjvënësve javën e ardhshme, në leximin e tretë. Deputeti i BDI-së Arbër Ademi, njoftoi se beteja do të zhvillohet deri në fund. Nëse këtë herë miratohet, kreu i shtetit do të detyrohet të nënshkruajë dekretin dhe ligji do të hyjë në fuqi.

“Ne jemi me interesin e qytetarëve. Presidenti Pendarovski bëri një gabim të madh duke mbrojtur shoqatën e kazinove dhe bastoreve”, deklaroi Arbër Ademi – deputet i BDI-së.

Sipas Ademit, qytetarët ishin të zhgënjyer që Ligji për Lojërat e Fatit nuk e kaloi filtrin e presidentit. Kjo, siç thotë ai, i shkon për shtati vetëm bastoreve.

“Kush po proteston para Kuvendit? Kazinotë dhe bastoret. Kush është për këtë ligji? Bashkimi Demokratik për Integrim dhe të 55 deputetët që votuan në leximin e dytë për miratimin e këtij ligji”, tha Arbër Ademi – deputet i BDI-së.

Nga zyra e Pendarovskit kohë më parë theksuan se ndryshimet në ligj u miratuan përmes përdorimit joadekuat të procedurës së përshpejtuar, do të thotë me flamur evropian, pa pasur ndonjë direktivë përkatëse të BE-së në këtë rast, me të cilën legjislacioni vendas do të harmonizohej me atë evropian. Presidenti bëri thirrje që ligji të shqyrtohet në procedurë të rregullt dhe bëri thirrje për një debat të gjerë me të gjithë palët e prekura. Ai gjithashtu shtoi se kjo ishte zgjidhja e parë ligjore për të cilën Bashkimi Evropian reagoi me shkrim, duke kërkuar që flamuri evropian të mos keqpërdoret. Përdorimi i flamurit evropian është kritikuar më parë në raportin e Bashkimit Evropian. Ligji për lojërat e fatit, ndër të tjera, parashikon që objektet për lojërat e fatit të jenë të paktën 500 metra larg shkollave fillore dhe të mesme, në mënyrë që, siç thotë ligji, të mbrojnë popullatën e re nga zakonet e këqija dhe të papërshtatshme për moshën e tyre. /Alsat.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA