Maqedoni

Çfarë presidenti duan qytetarët? Punëtor, udhëheqës, patriot, të punojë për popullin…

Autori

Autori

Portali Tetova

April 4, 2024, 01:04

Çfarë presidenti duan qytetarët?

Këtë pyetje ua parashtruam disave nëpër rrugët e Shkupit, në ditën e parë të fushatës për zgjedhjet presidenciale, kur në garë janë 7 kandidatë.

Duan që kushdo që të fitojë, të punojë për popullin si për familjen e tij.

– Patriot, dikë që mendon për kombin e vet, për shtetin e tij si për fëmijët e tij dhe në mënyrë eksplicite njeri që di të udhëheqë shtetin”

Njëri nuk deshi aspak të komentojë për politikën në Maqedoni.

– Çfarë karakteristika duhet të ketë presidenti ideal i shtetit?

– “Për në Maqedoni mos më pyet”

Ndërsa disa të tjerë e shohin me skepticizëm të ardhmen, sepse mendojnë se zyrtarët nuk po kujdesen mjaftueshëm për popullin.

“Në fillim të gjithë premtojnë, premtojnë, premtojnë deri sa të zënë vendin, kur të zënë vendin asnjë nga premtimet nuk e përmbushin, a do e përmbushin 20% prej premtimeve, për njerëzit e thjeshtë, për punëtorin e thjeshtë asnjë nga shteti nuk mendon për këta”

– Si duhet të punojë çfarë karakteristika duhet të ketë?

-Eja Ramçe fol ti ndonjë gjë…

-Dikush që do të vijë i ardhshëm?

“Ai punon rroga i shkon atij, nuk ka problem për atë por çfarë është kryesore për popullin askush nuk punon, as Qeveria as presidenti as deputetët”

“Për vete kanë punuar por për popullin asgjë”

–Çfarë duhet të punojë çfarë mendimi keni?

“Ta ndërtojnë ekonominë”

Ndërsa një tjetër na tha se mjafton të jetë i aftë t’i kryej detyrat e tij.

“Të jetë i aftë t’i kryej detyrat që janë në kompetencat e tij”

Rrethi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahen më 24 Prill, ndërsa i dyti më 8 maj, bashkë me ato parlamentare.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA