Çka do të ndodhë më 8 maj? – Ja çfarë thonë krerët e partive

Autori

Autori

Portali Tetova

April 25, 2024, 02:04

Partitë dhe koalicionet që morën më pak vota në rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale, zotohen se në zgjedhjet parlamentare do t’i përmbysin rezultatet, shkruan Alsat.

Ata thonë se nuk do të heqin dorë nga qëllimet e tyre dhe do të angazhohen maksimalisht që fitoren e 8 majit, ta sigurojnë në mënyrë demokratike.

“Shpresuam për rezultate më të mira, por është e qartë se qytetarët na dënuan dhe ne këtë e pranojmë. Sot është goditje e rëndë për integrimin evropian të vendit. Por akoma nuk është vonë që të ndryshohet drejtimi, dorëzimi nuk është opsion për ne, ne asnjëherë nuk do të heqim dorë nga e ardhmja evropiane e Maqedonisë”, tha Dimitar Kovaçevski, Kryetar i LSDM-së.

“Prandaj në zgjedhjet e 8 majit ne do të fitojmë, do të përmbysim me mjete demokratike rezultatin që sot BDI e mori me metoda kriminale. Edhe ky rezultat edhe po të përkthehet në mandate deputetësh është diferencë e vogël dhe me angazhimin e madh për ndryshim ne do ta kthejmë në situatën për vlen”, tha Bilall Kasami, VLEN.

Ndërsa partitë dhe koalicionet që kanë marrë numër më të madh të votave, zotohen se atë do ta përforcojnë në zgjedhjet e 8 majit.

“Rezultatet që i arritëm, lënë hapësirë të jemi të kënaqur, kemi fitore të madhe dhe historike në shumë vendvotime. Numrat tregojnë se ky pushtet po bie.. Mbi 600 mijë qytetarë votuan kundër pushtetit, kjo është fitore e popullit, cunami është ngritur dhe më 8 maj do t’i zhyt plotësisht”, u shpreh Hristijan Mickoski, Kryetar i VMRO-DPMNE-së.

“Fushata ka shkuar shkëlqyeshëm, por tani na pret përballja e rradhës. Me 8 maj, e kam një porosi si vëllau vëllaut, për të gjithë ata votues aty ku rrezikohet ndonjë mandat, le të kenë kujdes…Ky kapitull u mbyll me suksesin më të madh”, tha Ali Ahmeti, BDI.

“Deri te zgjedhjet e ardhshme ne do të duhet të punojmë shumë në infrastrukturë, bazë, tashmë hapim 50 zyra…Nuk dorëzohemi. Beteja jonë kryesore është më datën 8…Dhe u bëj thirrje të gjithë simpatizantëve tonë, që tani nuk votuan për profesoreshën, ta japin votën më datë 8 për Të majtën”, theksoi Dimitar Apasiev, E majta.

Zgjedhjet parlamentare mbahen më 8 maj. Fushata për këto zgjedhje ka filluar nga sot. / Alsat.mk

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA