Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danima...

Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!

February 2, 2024, 05:02

Donart Bexheti është talenti i radhës që pritet të shpërthej në Danimarkë me skuadrën e FC Helsingor, që bën gara në Ligën e dytë, shkruan Open-TV.Ai është i lindur më 5 mars të vitit 2006 në fshatin Shemshovë të Tetovës. Karrierën si futbollist e kishte nisur në moshën 6-vjecare te Shkëndija e Tetovës. Ai luan në pozitën e sulmuesit.Donarti në fund të vitit 2019 së bashku me nënën dhe motrën e tij iu bashkuan babait të tij në Kopenhagë të Danimarkës, i cili që jetonte dhe vepronte prej vitesh. Nuk kaloi shumë kohë dhe ai u bë pjesë e skuadrës së të rinjve FA U17 nga kryeqyteti danez.Në një ndeshje të kupës daneze (viti 2022) mes FA U17 dhe FC Helsingor, Bexheti shënoi tre gola duke e kualifikuar ekipin e tij tutje. Golat dhe paraqitja e tij fantastike kishte bërë që drejtues të skuadrës së FC Helsingor t’i bëjnë ftesë, të cilën e kishte pranuar.

Në një bisedë për Open-TV, Donarti tregon se në janar të 2023-ës ka nënshkruar kontratë me FC Helsingor, e cila do të vlejë deri më 31 dhjetor 2025.“Jam shumë i kënaqur këtu në klub. Edhe pse jam në moshën 17-vjecare kam debutuar për FC Helsingor në një ndeshje të kupës. Debutimi ishte i suksesshëm pasi edhe shënuam fitore, duke u kualifikuar në turin tjetër. Pata luajtur 10 minuta. Edhe në kampionat ka raste kur ftohem në ekipin e parë dhe kjo më bën të ndjehem shumë mirë”, thotë Bexheti.

Donarti ëndërron majat e larta në futbollin europian.Nga klubet e huaja admiron Barcelonën, kurse nga yjet botëror pëlqen Cristiano Ronaldon.“Më pëlqen si lojtar, prandaj dëshiroj t’i ngjajë atij. Është futbollist i madh”, përfundoi Donart Bexheti, talenti i ri shqiptar në futbollin danez.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë

DIASPORA