Dy paga mesatare në Maqedoninë e Veriut sa një në Slloveni!

Autori

Autori

Portali Tetova

March 27, 2024, 11:03

Maqedonia e Veriut mbetet vendi me paga më të ulët mesatare në rajon. Sipas të dhënave të fundit të Entit Shtetëror për Statistika për janarin, paga mesatare-neto ka mbërritur në 39.542 denarë, që e rendit vendin në fund të listës së vendeve të ish-federatës jugosllave.

Në bazë të të dhënave të agjencive statistikore të vendeve të rajonit, portali “Pari” ka bërë krahasime të pagave mesatare. Ashtu siç pritej, paga më e lartë mesatare shënohet në Slloveni ku gjatë janarit 2024 ka qenë – 1.474 euro ose 90.945 denarë, që I bie më shumë se dy paga mesatare në Maqedoninë e Veriut.

“Zhgënjyese paraqitet, sipas paralajmërimeve të partive politike që kanë filluar prezantimin e programeve zgjedhore, që për këtë mesatare nuk mund të shpresojmë as pas 4 viteve. LSDM-ja paralajmëroi se paga mesatare der në 2028 do të mbërrijë 1.100 euro, kurse VMRO-DPMNE për momentin nuk liciton me shumën e pagës mesatare, por paralajmëron 55.000 vende të reja të punës” – shkruan portali Pari.

Pas Sllovenisë, renditet Kroacia me 1.239 euro pagë mesatare ose 76.250 denarë. Mesatarja kroate është për 92.8% më shumë se e Maqedonisë së Veriut.

Në Serbi, paga mesatare është 825 euro ose 50.870 denarë, 28.7% më shumë se në vendin tonë.

Në Mal të Zi mesatarja është 819 euro ose 50.436 denarë, 27.5% më e lartë se në vend.

Para Maqedonisë së Veriut renditet, Bosnja e Hercegovina, me 41.812 denarë, 5.7% më e lartë se në vendin tonë. /tvklan.mk/

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek

DIASPORA