Rajon

Ëndrra e Serbisë, bëhet realitet për Kroacinë! Arrijnë në Zagreb avionët luftarakë “Rafale”

Autori

Autori

Portali Tetova

April 27, 2024, 02:04

“Ju përshëndesin pilotët e skuadrës 191 të avionëve gjuajtës nga brendësia e “Rafale”. Tani po futemi në hapësirën e rrezeve të Kroacisë, që prej sot do të jetë edhe më i sigurt. “Rafale” dhe pilotët e Kroacisë arritën në shtëpi! Përshëndetje e madhe!”, këto ishin fjalët e pilotëve që prunë në Kroaci avionët e parë luftarakë “Rafale” që do të shfrytëzojë shteti kroat.

Gjashtë nga 12 aeroplanët luftarakë francezë “Rafale” të blerë nga Kroacia janë ulur në një bazë të forcave ajrore në Zagreb të enjten, e cila u ndoq nga zyrtarë të lartë të shtetit kroat, shkruan AP. Aeroplanët “Rafale” janë dëshirë e madhe edhe e Serbisë.

Marrëveshja, e nënshkruar në vitin 2021 mes Kroacisë dhe prodhuesit francez të aeroplanëve “Dassault Aviation”, vlen mbi 1 miliard euro. Përveç aeroplanëve, kontrata mbulonte sistemet e armëve, pjesët rezervë, logjistikën dhe trajnimin.

Franca do të dorëzojë gjashtë aeroplanët e mbetur në vitin 2025. Blerja do t’i mundësojë Forcave Ajrore Kroate të zëvendësojë aeroplanët e vjetëruar sovjetikë “Mikoyan MiG-21”.

Kroacia, anëtare e NATO-s, ka thënë se ardhja e aeroplanëve “Rafale” është moment historik për vendin.

Aeroplanët që shërbejnë për shumë qëllime janë të pajisur me sisteme të avancuara sulmi. Siç ka shkruar AP-ja në tetor, aeroplanët që i mori Kroacia janë të përdorur.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq muajin e kaluar njoftoi se është pranë marrëveshjes me Francës për blerjen e 12 aeroplanëve “Rafale”, në një marrëveshje me vlerë 3 miliardë euro. Por marrëveshja nuk është konfirmuar nga Franca.

Sipas mediumeve franceze, para se t’ia shesë aeroplanët luftarakë, Franca i kërkon Serbisë qartësim në pozicionin e saj karshi zhvillimeve globale.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA