Erdogan e thotë përsëri: E përkrahim vendosmërisht Hamasin, Netanyahu po e shkruan emrin pranë Hitlerit, Stalinit e Musolinit

Autori

Autori

Portali Tetova

March 9, 2024, 04:03

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, ka thënë se Ankaraja e “përkrah vendosmërisht” Hamasin, ndërsa kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, e ka krahasuar me Hitlerin, Stalinin dhe Musolinin.

“Askush nuk mund të na bëjë ne që ta kualifikojmë Hamasin si organizatë terroriste. Turqia është shtet që flet haptazi me udhëheqësit e Hamasit dhe i përkrah vendosmërisht ata” – deklaroi presidenti turk, raporton gazeta “The Times of Israel”.

Më tutje, ai e krahasoi kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, me ish-udhëheqësit famëkëqinj të Gjermanisë, Bashkimit Sovjetik e Italisë – Adolf Hitler, Jozef Stalin dhe Benito Mussolini.

“Netanyahu dhe administrata e tij, me krimet e tyre kundër njerëzimit në Gaza, po i shkruajnë emrat e tyre pranë Hitlerit, Musolinit e Stalinit, si nazistë të së sotmes” – shtoi Erdogani në një fjalim në Stamboll.

Erdogani ka qenë njëri ndër kritikuesit më të ashpër të Izraelit që nga fillimi i luftës në Gaza, që nisi më 7 tetor pas një sulmi nga Hamasi në Izrael, ku u vranë rreth 1.200 njerëz e mbi 250 të tjerë u morën peng, sipas shifrave të autoriteteve izraelite.

Më parë, presidenti turk e ka quajtur Izraelin “shtet terrorist” dhe e ka akuzuar për kryerje të “gjenocidit” në Gaza.

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA