Fetai: ASH-ja është e Taravarit – Ziadin Sela, patericë e Ali Ahmetit

Autori

Autori

Portali Tetova

March 1, 2024, 04:03

Kryetar legjitim i Aleancës për Shqiptarët, është Arben Taravari, thotë shefi i kabinetit të tij, Arben Fetai. Në një intervistë për gazetën LAJM, Fetai, tha se beteja ligjore për kreun e partisë tashmë ka nisur dhe se pret që Gjykata e Tetovës të sjell vendim të drejtë.

“Faktikisht këtu nuk është që ka betejë, argumentet janë që të gjitha në anën tonë. E kemi thënë publikisht dhe e kemi faktuar edhe me deklaratat e noterizuara të anëtarëve të partisë, në çdo nivel të organeve vendimmarrëse. Arben Taravari, kryetari legjitim i zgjedhur në kongres të ASH-së ka shumicë në kongres, ka shumicë në kuvendin e partisë dhe ka shumicë edhe në kryesinë e partisë. Rrjedhimisht, unë besoj që e vërteta nuk ka si mos të dal në shesh dhe se do konfirmohet se ASH-ja është ky grupi i rreshtuar përkrah Arben Taravarit.
Dokumentet janë dorëzuar në gjykatën e Tetovës dhe ne presim vendim meritor, vendim të drejtë dhe vendim të shpejtë, sepse jemi në një periudhë zgjedhore ku qytetari, votuesi nesër duhet ta ketë të qartë se për kë voton dhe kush është ASH-ja, të konfirmohet kjo edhe me vendim gjykate”,tha Fetai.

Duke folur për përlasjet në ASH, Fetai komentoi edhe deklaratat e Ziadin Selës në drejtim të Arben Tarvarit, të cilat i quajti qesharake.

“Unë nuk dua shumë t’i komentoj deklaratat e Ziadin Selës. Ziadin Selën e kam pasur kryetar, përderisa ka qenë kryetar i kemi shërbyer kryetarit legjitim të partisë. Unë besoj se deklaratat e tilla në përgjithësi janë qesharake. Është një përpjekje e dëshpëruar e një ish lideri politik, për të qëndruar disi relevant në tregun politik vendor. Unë besoj që Arben Taravari është në rrugën e vet, e kemi thënë në vazhdimësi, ne jemi në rrugën tonë, nuk kemi devijuar nga rruga. U futëm në Qeveri për një arsye të caktuar, në rrethana të caktuara, kur rrezikohej që vendi të shkoj në zgjedhje sepse shumica parlamentare nuk ishte stabile. Kishim porosi nga faktori ndërkombëtar në vend dhe Prishtina e Tirana, që ta anashkalojmë me çdo kusht shkuarjen në zgjedhje dhe të jepet shansa për t’u realizuar ndryshimet kushtetuese dhe hapja e negociatave për anëtarësim në BE.

Unë personalisht, Arben Taravari dhe shumë tjerë e kemi patur të qartë se pse po futemi në këtë Qeveri. U futëm në Qeveri vetëm për këtë qëllim, nuk u futëm për tu “BDI-zuar” dhe për të bërë nesër koalicion parazgjedhor me BDI-në. Unë besoj që krahu tjetër që është rreshtuar prapa Ziadin Selës këtë plan e ka pasur prej ditës parë, por nuk kanë qenë të sinqertë ndaj neve tjerëve, nuk kanë qenë të sinqertë as ata ndaj vetëvetës dhe votuesit. Në vazhdimësi, prej ditës parë kur jemi futur në Qeveri ne kemi dëgjuar thashetheme të koluareve, ku flitej se kjo është marrëveshje 1+4, që dmth 1 vit qeverisje dhe 4 vite pas zgjedhjeve, gjë e cila nuk guxonte të ndodhë. Nuk mundet ta shesim projektin, kauzën tonë sepse Ali Ahmeti është sot në një situatë ku partia i është ndarë me ikjen e Izet Mexhitit, pushteti rrezikohet dhe i duhet një patericë tjetër për të mbajtur disi në pushtet. Unë besoj që këta njerëz që janë rreshtuar përkrah BDI-së në këto rrethana realisht janë paterica, paterica të Ali Ahmetit dhe nuk mund t’i komentoj ndryshe”, u shpreh Fetai për gazetën LAJM.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA