Filipçe: Pagat e mjekëve të përgjithshëm do të rriten në 140.000 denarë dhe e infermierëve në 90.000

Autori

Autori

Portali Tetova

March 30, 2024, 09:03

Kandidati i LSDM-së dhe koalicionit dhe bartësi i listës në Njësinë zgjedhore 4, Venko Filipçe, dje mori pjesë në hapjen e shtabit të ri zgjedhor në Kavadar. Filipçe u kujtoi qytetarëve investimet në shëndetësi, bujqësi dhe rritje të pagave që ka bërë qeveria e LSDM-së në mandatin e kaluar.

“Pagat do të vazhdojnë të rriten, është karakteristikë e qeverisë së udhëhequr nga LSDM-ja që gjithmonë të investojë në të ardhurat e qytetarëve. Pagat e mjekëve të përgjithshëm deri në fund të mandatit do të jenë nga 120.000 deri në 140.000 denarë, ndërsa të infermierëve nga 60.000 deri në 90.000 denarë. Pagat e specialistëve do të vazhdojnë të rriten. Me këtë model evropian të pagave, ne do të mbajmë punonjësit e kujdesit shëndetësor në shtëpi dhe do të përmirësojmë shërbimet”, tha Filipçe.

Filipçe iu referua edhe të ardhurave dhe projekteve në bujqësi dhe paralajmëroi rekord prej 1,3 miliardë euro mbështetje financiare për bujqësinë e Maqedonisë.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President

DIASPORA