Sport

“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal

Autori

Autori

Portali Tetova

July 10, 2024, 08:07

Në 2007, kur Lionel Messi ishte ende shumë i ri, ka pozuar disa foto me një fëmijë në dhomat e zhveshjes në stadiumin e Barcelonës, Camp Nou, për një sesion fotografik për bamirësi.

Atëherë ai ishte 20 vjeç, gati për të vendosur emrin me shkronja të arta në historinë e futbollit europian. Por kujt ia merrte mendja se 17 vite më vonë edhe foshnja në ato foto do të bënte futbollin ndërkombëtar të flasë për të ende pa mbushur 17 vjeç.

Messi po lante Lamine Yamal, 16 vjeçarin i cili është kryefjala e këtij Kampionati Europian. Goli kundër Francës në gjysmëfinale të martën është një për të cilin shumë tifozë do të flasin për dekada.

Vetëm 16 vjeç e 362 ditë, sulmuesi u bë lojtari më i ri që shënon në historinë e turneut. Fotoja e harruar e Messi-t me Yamal u rishfaq nga babai i adoleshentit që e postoi në rrjetet sociale javën e kaluar duke shkruar: Fillimi i dy legjendave.

Fotot janë shkrepur nga Joan Monfort i cili punon si fotograf për Associated Press. Ato ishin kryer pasi Unicef kishte kryer një lotari në Mataro, aty ku jetonte familja e Lamine. Fotografi ka përshkruar gjithçka se çfarë ndodhi atë ditë.

“Messi është introvert, është i turpshëm. Ai doli nga dhoma e zhveshjes dhe befas e gjeti veten në një dhomë tjetër zhveshjesh me një legen të mbushur me ujë dhe një fëmijë në të. Ishte pak e ndërlikuar. Ai nuk e dinte as si ta mbante në fillim”, tha fotografi.

Njësoj si Messi edhe Yamal nisi të luante për Barcelonën duke u bërë titullari dhe golashënuesi më i ri në ligën spanjolle. Monfort tha se kur fotoja u bë virale javën e kaluar, kuptoi se fëmija ishte Yamal.

“Është shumë e bukur që të lidhesh me diçka që ka krijuar kaq sensacion. Të them të vërtetën është një ndjenjë e këndshme”, tha ai./tvklan.al

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje

DIASPORA