Fushata zgjedhore nuk arrin në Tanushë, banorët nuk e dinë se kush do t’i përfaqësojë në kuvend

Autori

Autori

Portali Tetova

April 19, 2024, 03:04

Edhe po zhvillohen dy fushata parazgjedhore paralelisht, programet e kandidatëve për president dhe të partive politike nuk kanë arritur tek banorët e një pjesë të fshatrave malorë. Banorët e fshatit Tanushë thonë se as nuk e dinë se çfarë oferta kanë dhe as kush është kandidat për t’i përfaqësuar ata në Kuvend. Ata ankohen se me problemet e njëjta ballafaqohen me dekada, por askush nuk interesohet për hallet e tyre.

“Ka filluar tashmë fushata, asnjë parti as askush nuk ka ardhur me na pa ne se si jetojmë, të na premtojmë diçka, të na tregojë se unë do të jem përfaqësuesi juaj, ne nuk e dimë kush është përfaqësuesi ynë, si fshatar…Sipas informatave të mia, mbi 1000 banorë janë me vendbanim në Tanushë, ata janë të shpërndarë, por kanë adresat e Tanushës… ditën e zgjedhjeve vijnë votojnë këtu…Mirëpo gjithmonë kanë votuar bosh, e kemi dhënë vetëm votën dhe kurrë më zërin nuk ja kemi dëgjuar asnjë politikani”, tha Xhemail Jakupi, Përfaqësues i fshatit Tanushë.

“Askush s’ka ardhur këtu të na e qajë dertin, në mes të Shkupit atje ku mbajnë partitë mbledhje atje ka, po nuk më intereson se kush e bën, por në fshat askush nuk ka ardhur, as që është interesuar dikush me ardh me pa çfarë halli kemi…As që jam i varur prej asnjë politike, prej asnjë partie as që varem”, u shpreh Emërlla Veli, banor i fshatit Tanushë.

“Pa rrymë, shtyllat të gjitha janë thyer askush nuk interesohet, telat shihe si kanë rënë në tokë, një ditë mund të na djegin, s’vjen askush. Kur vjen puna te votat të gjithë vrapojnë, hajde me votu, si të votojmë, si të ua japim kur ne nuk kemi aspak kushte këtu.. Vetëm zgjedhjet kur të afrohen, atë asfalt që e kanë shtruar, copa-copa, kur ka ardh koha e zgjedhjeve, kanë ardh e kanë bërë sa për sy e faqe…Sot nuk vjen kërkush me na i mbajt dertet e hallet”, tha Sefer Xhaferi, banorë i fshatit Tanushë.

Për shkak të kushteve të vështira dhe lokacionit në të cilin ndodhet, Tanusha pothuajse është boshatisur nga njerëzit. Sipas informacioneve të banorëve, vetëm rreth 5 shtëpi janë të banueshme gjatë gjithë vitit, të tjerët shkojnë në Tanushë vetëm gjatë stinës së verës. /Alsat.mk

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit
sokratis-famelos
Famelos: Ratifikimi i memorandumeve do ta avanconte bashkëpunimin me RMV-në

DIASPORA