Gashi: Shoqëria jonë di të vlerësojë të bukurën

Autori

Autori

Portali Tetova

April 16, 2024, 12:04

Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi ka vizituar punimet artistike të prezantuara në ekspozitën ndërkombëtare që po mbahet në Akuaduktin e Shkupit.

Nga aty, ai tregoi se arti dhe kultura kanë një vend të vecantë tek ai dhe programi qeverisës. “Si njeri që vij nga kultura dhe arti, nuk ka dyshim që ky dikaster ka rëndësi të vecantë për mua. Përkushtimi që arti dhe kultura të kenë vlerë më të madhe në shoqeri nuk do të mungoj”.

Gashi është zotuar për mbështetjen e projekteve kulturore e artistike. Sipas tij, është obligim institucional që të krijohen kushte dhe hapësira që përmes punimeve të tilla të shprehin në vepra atë cfarë mendojnë artistët. “Shoqëria jonë di të vlerësojë të bukurën dhe duke qenë pjesë e kësaj shoqërie do të jemi derë e hapur për të ndihmuar avancimin e mëtejmë dhe promovimin e vlerave evropiane”, është shprehur Gashi derisa ka parë nga afër veprat e ekspozuara nga artis të ndryshëm botërorë në hapësirat e Akuaduktit të Shkupit.

Në këtë vend, po mbahet ekspozita ndërkombëtare me artist nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Evropa e vendet e Ballkanit.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA