728 x 94

Gratë i “rrjepin” burrat për festën e 8 Marsit

Autori

Autori

Portali Tetova

March 8, 2024, 02:03

Festa e 8 Marsit sëtrmbushi kryeqytetin me njerëz. Moti i mirë vetëm se shtoi atmosferën festive në Shkup. Përveç femrave, kësaj dite i gëzohen më së shumti edhe tregtarët e luleve. Por, dhuratat më të kushtueshme janë të veshmbathjeve dhe bizhuterive të shtrenjta, varësisht prej shijeve të dhuruesve. Vajzat e reja, nuk llogarisin kostot, por u shprehen më tepër në pikëpamjen spiritual të kësaj feste. Këto goca ishin me fat që sot morën lule, por thonë se respekti ndaj femrave duhet të jetë çdo ditë të vitit.

“Dita ndërkombëtare e gruas, për mua është një rast simbolik, që festohet globalisht, por mendoj se kjo ditë është vetëm simbolike sepse përfaqësimi i denjë i gruas në të gjitha sferat si ajo politike, të biznesit, mediat apo të tjera është imperativë që gruaja të emancipohet dhe të lulëzojë në të gjitha fushat e jetës”, tha Flutura Xhemaili, qytetare.

“Për mendimin tim, dita e gruas nuk duhet të festohet vetëm një ditë siç është 8 Marsi, ku na blejnë lule dhe dhurata të çmuara, por duhet të kujdesen për ne çdo ditë. Nuk na nevojitet një lule dhe dhuratë e shtrenjtë, por na nevojitet dashuria dhe respekti për çdo ditë të vitit”, shtoi Fatlinda Misini, qytetare.

Zonjat më të moshuara e shohin ndryshe këtë festë, sipas mundësive materiale. Ato thonë se nuk dëshirojnë që ti shpenzojnë shumë bashkëshortët e tyre në këtë kohë krize. Një trëndafil kushton 150 denarë kurse një buqetë lule nga 500-1.000 denarë, një palë veshje apo këpucë 6 mijë dhe një darkë 3 mijë denarë.

“Po do kushtonte dalja me bashkëshortin nën 1 mijë denarë nuk mbetet edhe pse thjeshtë jo diçka të ekzagjeruar, mjafton të ketë muzikë. Gjithsesi, lulet janë dhurata më e mira që mund të jetë për sot”, u shpreh një qytetare.

“Ja tani këto më kushtuan 800 denarë dhe akoma më duhet të marr, madje edhe diçka për shtëpi. Kemi shumë shpenzime të tjera, rryma, uji, barnat, 3000 mijë denarë shpenzoj vetëm për ilaçe”, deklaroi një qytetare.

Për të parë hesapin e shpenzimeve ditore krahas kostove mujore, ne komunikuam edhe me Lidhjen e Sindikatave, të cilët e përpilojnë shportën e konsumit mujorë. Ata llogarisin se për dhurata të nënave, grave, motrave, vajzave, partnereve, kolegeve, mësueseve, profesoreshave e të tjerë, së paku 1 mijë denarë shpenzon çdo mashkull këtë ditë, kurse kostoja me darkë solemne dhe të tjera arrin deri në 10 mijë denarë vetëm për 8 mars. Sipas LSM-së jo të gjithë patën luksin të festojnë këtë ditë, madje për ironi të fatit thuhet se një vend të luleve kanë blerë sallata për të përgatitur drekën. Për një familje 4 anëtarësh sipas tyre nga 72,538 denarë të shportës së konsumit me qira, vetëm 8,5% janë llogaritur për veshmbathje, 7,4% janë ndarë për rekreacion dhe kulturë si dhe 6,5% për restorante dhe hotele. /Alsat.mk

 

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
tifozet-shqiptare-1024x682
Shqiptarët, të tretët për biletat e blera për Euro 2024
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos
IMG_7429
VLEN hap edhe dy shtabe në Reçicë të Vogël, interesimi i jashtëzakonshëm i aktivistëve
IMG_7419
Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

DIASPORA