728 x 94

Historia e kosovarit që punoi 35 vjet në një fermë në Zvicër pa leje qëndrimi e pune – u dëbua vjet

Autori

Autori

Portali Tetova

March 30, 2024, 11:03

Sans-Papiers, pra njerëzit që janë në vend pa leje qëndrimi, me sa duket po shfrytëzohen në fermat zvicerane. Sipas vlerësimeve të Këshillit Federal nga viti 2015, ata përbëjnë 3,000 deri në 6,000 persona si fuqi punëtore bujqësore. Në pothuajse 50.000 ferma të vendit, kjo do të thotë se rreth një në dhjetë kompani janë të angazhuara në punë ilegale, siç raporton “K-Tipp”.

Një rast shembull është ai i 61-vjeçarit S.J. Kosovari ishte kryesisht përgjegjës për punë të qëndrueshme. Prandaj S.J. kishte punuar në fermat zvicerane për 35 vjet pa leje pune ose qëndrimi. Sipas “K-Tipp”, aktivitetet e tij përfshinin mjeljen e lopëve, kujdesin për viçat dhe pastrimin e stallave. Pavarësisht se punonte me orë të gjata nga mëngjesi në mbrëmje dhe në fundjavë, ai kurrë nuk mori pushime me pagesë, raporton 20minuten, përcjell albinfo.ch.

Shfrytëzimi i sans-paper nuk është një rast i izoluar. Philippe Sauvin nga Platforma për Bujqësi të Qëndrueshme Sociale i përshkruan kushtet e punës shfrytëzuese si “të zakonshme”, edhe pse ato janë qartësisht të paligjshme. Edhe pse emigrantët e paligjshëm supozohet të kenë njëfarë mbrojtjeje nga shfrytëzimi sipas ligjit, në realitet ata shpesh mbeten të pambrojtur.
Autoritetet rrallë marrin masa kundër fermerëve që punësojnë të huaj në mënyrë të paligjshme, sipas raportit. Sipas një sondazhi të “K-Tipp” në dymbëdhjetë kantone të mëdha në Zvicrën gjermanishtfolëse dhe Zvicrën frëngjishtfolëse, duket se fermerët duhet të kenë frikë vetëm nga pasoja të vogla nëse punësojnë të huaj në mënyrë të paligjshme. Vetëm tetë nga dymbëdhjetë kantonet kanë komentuar pyetjen nëse fermerët do të ndiqen penalisht për punësim të paligjshëm. Këto kantone ishin Basel-Landschaft, Berna, Freiburg, Graubünden, Solothurn, Thurgau, Vaud dhe Cyrihu.

U gjet i shtrirë në rrugë, Policia nis hetimet për vdekjen e 68-vjeçarit në Prizren
Në total, këto tetë kantone vendosën më pak se 20 gjoba, me gjoba mesatare më pak se 500 franga. Sipas raportit, autoritetet në kantonet Valais dhe Aargau duket se nuk janë të sigurt nëse fermerët janë dënuar për punësim të paligjshëm. St. Gallen dhe Lucerne nuk iu përgjigjën as pyetjeve “K-Tipp”.

Këshilli Federal mori parasysh kushtet e pasigurta të punës së punëtorëve pa dokumente, por e përshkroi sistemin ekzistues si “të përshtatshëm” dhe hodhi poshtë masat e reja mbrojtëse.

Pas një kontrolli policor, S.J. u dëbua nga vendi në vitin 2023 pa iu paguar paga e fundit prej rreth 2000 frangash. Historia e tij ilustron situatën e pasigurt të emigrantëve pa dokumente në fermat zvicerane.

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos
IMG_7429
VLEN hap edhe dy shtabe në Reçicë të Vogël, interesimi i jashtëzakonshëm i aktivistëve
IMG_7419
Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

DIASPORA