Hungari, rritet pakënaqësia ndaj Orban

Autori

Autori

Portali Tetova

March 27, 2024, 11:03

Protesta u zhvilluan pas një audioregjistrimi që dëshmon zyrtarë të përfshirë në korrupsion

Mijëra njerëz u mblodhën pranë parlamentit hungarez në Budapest duke bërë thirrje për dorëheqjen e kryeprokurorit dhe kryeministrit Viktor Orban. Protestat shpërthyen pasi një ish- zyrtar i qeverisë publikoi një videomesazh që implikon zyrtarë të tjerë qeveritarë për korrupsion. Protestuesit marshuan nga zyra e kryeprokurorit drejt parlamentit duke thirrur “Dorëheqje, dorëheqje”.

Demonstruesit kërkuan reforma të vërteta në Hungari dhe për një transformim në sistemin e qeverisjes së kryeministrit Viktor Orbán. Peter Magyar, 43 vjeç, një avokat dikur i afërt me qeverinë, para turmës u shpreh se Hungaria ishte në “krizën e saj më të madhe politike, morale dhe ligjore” që nga rënia e komunizmit. Ai bëri gjithashtu të ditur se ka në plan të hapë një parti të re për të sfiduar Orbanin.

“Problemi me politikanët aktualë është se ata nuk kanë integritet, nuk ka më ndershmëri. Gjithçka mendoj se këtu duhet të marrë fund. Ka pasur përpjekje për këtë shumë herë për të ndryshuar, ndoshta tani do të ndodhë diçka.”

Magyar më herët publikoi një regjistrim të një bisede me Judit Varga, atëherë gruaja e tij dhe ministre e drejtësisë e Hungarisë, në të cilën ajo detajoi një përpjekje të ndihmësve të shefit të kabinetit të Orban për të hequr disa pjesë nga dokumentet në një rast ryshfeti.

Çështja përqendrohet në ish-Sekretarin e Shtetit të ministrisë së Drejtësisë Pal Volner, i cili u akuzua në vitin 2022 për pranim ryshfeti nga ish-kreu e Gjykatës, Gyorgy Schadl. Të dy janë deklaruar të pafajshëm, por prokurorët po kërkojnë dënime me burg për të dy.

Akuzat vijnë në një kohë politikisht të rëndësishme për Orbanin përpara zgjedhjeve parlamentare evropiane në qershor dhe pas një skandali të abuzimit seksual që rrëzoi dy nga aleatët politikë të Orbanit, ish-presidentin dhe Varga muajin e kaluar.

Klan News

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!

DIASPORA