Ismaili: Niveli i arsimit në vend lë për të dëshiruar!

Autori

Autori

Portali Tetova

March 7, 2024, 09:03

I pyetur në emisionin Klan Debat se si e gjen festa e 7 marsit gjendjen e arsimit sot, profesori Satki Ismaili u shpreh se në këtë 7 mars akoma po diskutohen çështjet themelore dhe thelbësore të arsimit në vendin tonë, ku shumë pishtarë të arsimit që flijuan veten do të ishin të zhgënjyer me nivelin e arsimit në vendin tonë.

“Këtë vit është dhe 137 dhjetori shkollës së parë shqipe mësuesit dhe të gjithë të tjerët po e festojnë një ngjarje të tillë që është themi diçka shumë e rëndësishme për arsimin shqip në të gjitha trojet shqiptare. Ajo që më brengos është derisa në të kaluarën shumë pishtarë të arsimit kanë flijuar edhe jetën e vetë kanë flijuar familjet e veta, kanë qenë të përndjekur për një kualitet për të ruajtur gjuhën për ta ruajtur trashëgiminë kulturore që kanë pasur shqiptarët e kështu me radhë unë po them se këtë vit do të thotë në krahasim me vitet tjera po sfidat në arsim kanë qenë pak më ndryshe, ku për fat të keq ne në Maqedoni shumë merrni akoma me aspektet si investimet e arsimit, investimet në infrastrukturën e shkollave, institucioneve e kështu me radhë por shumë pak po merremi me çështjen kryesore, që është të jemi në shërbim të nxënësve. Misioni jonë është për nxënësit për kualitetin në arsim a është ai i duhuri cilët janë pengesat vështirësi dhe kështu me radhë”, tha Ismaili.

Profesori Ismaili shtoi se situata aktuale me shkollimin në vend, fatkeqësisht mbetet zhgënjyese.

“Them se është vështirë që në këtë festë do të thotë që shtatë mars, të bisedohen këto çështje mirëpo kjo është do të thotë një çështje që në prokupon të gjithëve kemi një rrënjë për fat të keq po të kishim sot gjallë të gjitha pishtarë që flijuan veten për këtë shtatë marsin, shkollën shqipe, do të ishin të zhgënjyer”, tha Ismaili. /tvklan.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA