728 x 94

Iu hoqën tre organe, vezorja, mitra dhe veshka, pas lindjes – Vazhdon gjykimi për lehonën nga Dibra

Autori

Autori

Portali Tetova

February 26, 2024, 04:02

Në atmosferë të tensionuar vazhdoi gjykimi për lehonën nga Dibra, Jëlldëz Veaposka, së cilës në vitin 2020, pas lindjes me prerje cezariane në spitalin e Strugës, iu hoqën tre organe, vezorja, mitra dhe veshka, shkruan Alsat.

Ekspertiza e mbrojtjes bie ndesh me atë të mjekësisë ligjore dhe në të thuhet se Veaposkës ia kanë shpëtuar jetën dy mjekët pasi ajo ishte në rrezik për jetën.

I akuzuari i parë është gjinekologu Muhamed Asani i dyti i akuzuar është djali i tij Blerton Asani ndërsa e akuzuara e tretë është mjekja Liljana Jovanoska.

Ata akuzohen për vepra të rënda kundër shëndetit të njerëzve.

“Jam mirënjohëse për jetën time, të cilën e shpëtuan mjekët e klinikës në Shkup dhe doktori Skender Saidi, i cili ishte operatori i operacionit tim. Por këta mjekë nuk më shpëtuan jetën. Këta mjekë më shkatërruan jetën, më bënë invalid dhe më bënë grua që nuk mund të lindë më dhe të kem më shumë fëmijë”, tha Jëlldëz Veaposka- e dëmtuar.

“Vetë eksperti nuk ka dhënë përgjigje konkrete për pyetjet e mia të kryqëzuara, prandaj jam i bindur se ekziston vetëm një ekspertizë, ajo është mjekësia ligjore, e cila tregon se gjatë operacionit janë bërë lëshime”, u shpreh Sasho Janev- avokat i Jëlldëzit.

Mjeku Asani as sot nuk deshi të ndalet të flasë para kamerës.

“Doktor, a do të mund të dëgjojmë edhe qëndrimin tuaj? Do ta dëgjoni në fund”, i tha ai shkurt Alsatit.

Avokati i të akuzuarës së tretë, Jovanovska, konsideron se nuk ka dëshmi për fajësinë e saj.

“Mendoj se ata si ekspertë do të pajtohen më së miri dhe pastaj është opsioni për super-ekspertizë, por për momentin nuk po mendoj për këtë sepse mendoj se nuk shoh asnjë provë për fajin e të akuzuarës së tretë”, tha Aleksandar Novakovski – avokat i Liliana Jovanoskës.

Për shkak të mungesës së gjykatësve në Strugë, gjykimin tash e udhëheq gjykatës nga Shkupi./ Alsat.mk

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
sedat sulejmani
Sedat Sulejmani thumbon keq 'Frontin Evropian'
image00065
Gashi: Ky shtet do të bëhet i drejtë
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos

DIASPORA